Kulak Çınlaması Altında Yatan Nedenler

adminGenel Sağlık0 Yorum17 Eylül 2014

Kulak çınlayınca eskilerden beri bizlere öğretilen şey biri beni anıyor şeklindeki tepkilerimizdir. Peki ya gerçekten kulağımız çınladığında biri bizi mi anıyordur? Yoksa kulak çınlamamızın altında yatan başka bir sebep mi vardır?

Kulak çınlaması yaratan nedenler

Anevrizma: Anevrizma damarlarda meydana gelen genişlemedir. Bu rahatsızlık  özellikle baş boyun bölgesinde çınlamaya sebep olabiliyor.

Tümörler: İşitme siniri, kulaktan alınan sesi beyne ileten sinirlerden biridir. İşitme sinirinden kaynaklanan tümörler tek taraflı çınlamalara sebep olabiliyor. Sürekli hale gelen, geçmeyen, aniden ortaya çıkmış tek taraflı çınlamalar mutlaka ciddiye alınması gereken durumlardır.

Metabolik hastalıklar: Kişide eğer şeker hastalığı, tansiyon, kolesterol yüksekliği, tiroit gibi ciddi rahatsızlıkları varsa bu rahatsızlıklardan dolayı kişide kulak çınlaması görülme ihtimali yüksektir. Böyle bir durumunuz varsa mutlaka doktora başvurmalısınız.

Kulak enfeksiyonu: Çeşidi fark etmeksizin orta kulak , dış kulak enfeksiyonu kulak çınlamasına sebep olabiliyor.Hastalık tedavi edildiğinde rahatsızlık ortadan kalkar. Basit bir kulak kiri bile kulak çınlaması yapabilir. Burada önemli olan kulak kiri ile kulak salgısı olan sarı sıvıyı karıştırmamak gerekir. bu rahatsızlık ta küçük bir tedavi ile ortadan kalkabilir.

Kulak zarında delinme: Kulak zarı enfeksiyona bağlı ya da yüksek sese maruz kalmaya bağlı olarak kulak zarında bir delinme meydana gelebilir.bu delinme kulakta çınlamaya sebep olabilir.delinme akut bir zar delinmesi ise ve delik çok büyük değilse erken dönemde teşhis edilirse %90 ihtimalle kulak zarı kendini yenileyebiliyor.

Orta kulakta sıvı birikmesi: Üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte orta kulakta sıvı birikir. Biriken bu sıvı kulak zarı çınlamasına sebep olur. Bu çınlamaya rağmen tedavi olunmazsa bu sıvı iltihaplanmaya sebep olur. Bu durum da çınlama dahil pek çok ciddi rahatsızlığa sebep olabilir.

Kulak kireçlenmesi: Orta kulakta çekiç, örs ve üzengi kemiklerinde meydana gelebilen kalıtımsal rahatsızlığa kireçlenme denir.kişide böyle bir rahatsızlık varsa işitme kaybı ile birlikte kulak çınlaması ortaya çıkabiliyor.

Etiketler: ,

Kulak Çınlaması Altında Yatan Nedenler Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları