Kulak çınlamasını geçirmenin yolları

adminGenel Sağlık2 Yorum30 Ekim 2011

Kulaklarımız sık sık çınlar.Hep söyleriz birisi bizi konuşuyor.İyi ya da kötü konuşuyor diye.Peki bunu nasıl geçireceğiz.?

Çoğu zaman birilerinin bizi anmasıyla özdeşleştirilen ve çok da önemsenmeyen kulak çınlaması (tinnitus) çağımızın en sık karşılaşılan problemlerinden biri. Kimi insan kısa süreli ve hafif şiddette kulak çınlaması yaşarken, çınlama kimilerinde sürekli ve yüksek şiddetlerde seyredebiliyor. Birçok zaman tanısı konamayan ve psikolojik faktörlerden kaynaklanan kulak çınlaması, kimi zaman ciddi sağlık problemlerinin belirtisi olabiliyor. Bu yazımızda, daha kesin bir ilacı ve çözümü bulunamamış bu rahatsızlığı ele alacak; kulak çınlamasına ne iyi gelir, kulak çınlaması nasıl geçer, kulak çınlaması tedavisi nasıldır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.
Kulak Çınlaması Tedavisi

Çınlama ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Bu sebepten dolayı kulak çınlamasının süreklilik arz ettiği ve rahatsız edici boyutlara ulaştığı durumlarda bir kulak burun boğaz (KBB) doktoruna görünmek faydalı olabilmektedir. Bu durumda doktor bazı işitme testlerini yapacak ve çınlamanın bir hastalıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını tespit etmeye çalışacaktır. Bu testler teşhis edilen hastalıklar, çoğunlukla iç kulak hasarına bağlı olarak gelişmekte, fakat ne yazık ki iç kulak hasarına bağlı bu tür hastalıklarda tedavi pek mümkün olmamaktadır. Doktorun tedavi yaklaşımına göre bazı durumlarda ilaç tedavisi uygulanmakta, psikoterapiden faydalanılarak damar genişletici ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçların temel fonksiyonu hücre yaşlanmasının etkilerini azaltmalarıdır.

Bir tedavi yöntemi olarak maskeleme de sıklıkla kullanılmaktadır. Maskeleme tedavisinde çınlamayı maskeleyen cihazlar işitme cihazına eklenerek hastaların çınlamayı duymaları engellenmeye çalışılır. Bu tedavi yöntemi pek çok hasta için uygulanmaktadır.

 

Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir

Alkollü içeceklerden ve kahve gibi kafein içeren gıdalardan uzak durmak,
Sigara içmemek (Bunun sebebi sigaranın içerdiği nikotin maddesinin iç kulaktaki yapılara kan akışını azaltmasıdır),
Stresten ve aşırı yordunluktan uzak durmak,
Düzenli olarak kullanılan ilaçların kulak çınlamasına olumsuz etki edip etmediğini öğrenmek ve olumsuz bir etkisi varsa bu ilaçları azaltmak,
Düzenli olarak egzersiz yapmak,
Boynu gerilmiş durumda bırakan bisiklet ve at binme gibi sporlardan kaçınmak,
Dikkati başka noktalara dağıtarak kulak çınlamasına çok fazla odaklanmamak,
Yüksek miktarda sese maruz kalmamak, zorunlu olunan hallerde kulak tıkacı kullanmak,
Maden suyu tüketmemek,
Çeşitli alternatif tıp yöntemleri kulak çınlaması tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bunlar arasında denenmiş ve kulak çınlamasına olumlu etki yapmış olanlar arasında;

Akupunktur,
Homöterapi,
Nöralterapi,
Manyetik alan tedavisi (soft lazer),
OksijenTerapisi,
Tai-Chi sayılabilir.

Etiketler: , ,

Kulak çınlamasını geçirmenin yolları Hakkında Yapılan Yorumlar

  1. Metin Pişkin diyor ki:

    iyi günler dileğiye bende kulak çınlaması ve baş dönmesi var.Bütün tahlilleri yaptırdım. Tedavisi yok dediler BETASEC kullanıyorum fakat hiç bir faydasını görmedim. Bana ne gibi bitkisel tedavi tavsiye ederseniz yardımlarınız için teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

    Metin Pişkin

    • admin diyor ki:

      Metin bey tedavisi olmayan rahatsızlığınız nedir? Uzman bir doktorla görüşerek teşhis sonucu ortaya çıkan rahatsızlığı öğrenmelisiniz ilk olarak. Baş dönmesi orta kulak iltihabını çağrıştırıyor. Bu konuda uzman bir doktordan görüş almalısınız.

Kulak çınlamasını geçirmenin yolları Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları