Marketlerde satılan kültür mantarları sağlıklı mı?

adminBitkisel Sağlık0 Yorum9 Ağustos 2015

Mantar doğanın bize sunduğu mucize bitkilerin başında gelir. Yüksek oranlı protein yapısı, zengin mineral içeriği ile ilginç bir bitkidir mantar. Gelişimi için güneş ışığına muhtaç değildir fotosentez yapmaz, oksijen alıp karbondioksit verir. Doğada mantar çeşidi yüzden fazladır. Bunların bazıları zehirlidir. Zehirli mantarlar kesinlikle gözle ayır edilemez. Her yıl Türkiye’de mantar uzmanı olduğunu iddia eden onlarca köylü zehirlenme sonucu ölmektedir. Kesinlikle kendi topladığınız mantarı yeme riskine girmeyin. Mantarın zehirli olup olmadığının anlaşılması ancak kimyasal testlerle belli olur. Biz yıllardır yiyoruz, şunlar zehirsiz, ben bilirim, burada zehirlisi olmaz gibi söylemlere kesinlikle itibar etmeyin.

Sağlıklı mantar yemek

Türkiye’de kültür mantarcılığı 1960’lara dayanır. Korkuteli ilçesinde başlayan üretim yaygınlaşmıştır. Bugünlerde market raflarında koolayca mantar bulabiliriz. Kültür mantarı dediğimiz bu mantarlar kontrollü bir ortamda yetiştirilir. Zehirlenme olasılığınız yoktur. Kültür mantarı özel olarak hazırlanan bir gübre ile yetiştirilir. Bu gübrede at gübresi, saman, nitrojen, alçı taşı gibi karışımlar bulunur. Buğday tohumları ile ekilen bu mantarlar 2 haftada büyür ve 24 saatte 2 katı boyuta ulaşabilir.

Türkiye’de mantar tüketimi düşüktür, üretimde teknoloji kullanılmadığı için çiftçi tarafından yüksek kazanç elde edilmez.

Marketlerde satılan mantarlar sağlıklı mı?

Raflarda satılan kültür mantarları sağlıklıdır. Doğada bulunanlar kadar olmasada çok faydalıdır. Bu mantarlar tüketilirken aşırıya kaçmamak gerekir. Özellikle çocuk, yaşlı ve hamile insanlar mantar tüketirken dikkat etmelidir. Mantar buzdolabında 1 hafta saklanabilir. Taze mantarın rengi parlak beyazdır. Sapı ve gövdesi yenir. Marketten aldığınız mantarı çok iyi yıkamalısınız. Üzerinde bulunan siyah lekeler çıkarılana kadar suda yıkanmalıdır.

 

Marketlerde satılan kültür mantarları sağlıklı mı? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları