Mermer Tezgahtaki Lekeler Nasıl Çıkartılır?

adminUncategorized0 Yorum26 Kasım 2015

Mutfağınızdaki en önemli yerlerden biri de tezgahlarınızdır ve bu tezgahlarınızın temiz ve güzel gözükmesi sizin için çok önemli olabilir. Bunun için zorlandığınız mermer tezgahtaki lekeler aslında çok kolay temizlenebilir ve eski güzel görünümüne kavuşabilir. Bunun için yapmanız gerek şey son derece basittir. Tezgahınızı genel olarak temizlemek için her zaman kullandığımız çamaşır suyunu kullanabilir ama içerisinde de bir miktar amonyak ekleyerek tezgahız daha temiz ve parlak görünmesiniz sağlayabiliriz. Çamaşır suyu tezgahtaki lekeleri çıkarmakla kalmayıp aynı zamanda mikropları da iyice öldürerek sterin bir temizlik yapmamızı sağlar. Böylece tezgahımızı temizlediğimizde içimizde hijyenin verdiği huzurla dolar. Bazen tezgahımızdaki lekelerin çıkması daha zor olabilir. Meyve lekeleri, kahve lekeleri ve daha pek çok leke tezgahımızı çok kötü yapabilir. Özellikle mdf kaplı tezgahlar çok çabuk lekeden etkilenir ve lekeleri çıkarmak hiç te kolay değildir. Bunun için ekstra özellikler içeren temizleme teknikleri uygulamanızı gerekebilir. Biz size burada basit olarak yapabileceğiniz yöntemleri vermeye çalışıyoruz.

Limon ve Sirke Mucizesi İle Lekeleri Çıkartın

Mutfağınızdaki mermer tezgah üzerindeki lekeler için limon suyu ve sirke de etkili çözüm olabilir. Özellikle mermer-temizligilimon bir çok lekeyi çıkarmakta usta olduğu için mutfak tezgahın dada aynı işlevi görür. Zor lekelerin üstüne limon suyu ile ovarak temizlemek lekeleri çıkartabilir. Aynı şekilde elma sirkesi de lekenin üstünde çok etkilidir. Tezgahın üzerinde çıkmayan lekenin üzerine biraz elma sirkesi damlatırsanız lekenin çıktığını göreceksiniz. Sonrasında güzelce sabunlu suyla silip kurulama işleminden sonra tezgahınız temizlenmekle kalmayıp aynı zamanda pırıl pırıl parlayacaktır. Sirke normalde ne için kullanılırsa kullanılsın parlatma özelliği verir ve aynı zamanda tıpkı çamaşır suyu gibi mikropları kırma özelliği de vardır. Bu yüzden sirke hem usta bir leke çıkarıcı ve aynı zamanda güzel bir temizlik malzemesidir de diyebiliriz.

Tezgahlarımızın Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfağımızdaki mermer tezgahların temizliği için her gün zaman ayırmamız ve lekelerin işlememesi açısından önemlidir. İşimizi bitirdikten sonra vakit kaybetmeden temizliğini yaparsak lekelerin mermere nüfus etmesini engelleriz. Aynı zamanda temizlenmeyen tezgah bakterilerin toplanarak sağlığımız için risk oluşturması açısından da tehlikelidir. Bu yüzden mutfağımızdaki tezgahınızın her zaman tertemiz ve derli toplu durmasına özen göstermeliyiz.

Etiketler:

Mermer Tezgahtaki Lekeler Nasıl Çıkartılır? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları