Metabolizmanızı Hızlandırın

adminGenel Sağlık0 Yorum17 Eylül 2014

Metabolizmamız yaşa ve bazı alışkanlık haline getirdiğimiz faktörler nedeniyle zamanla yavaşlayabiliyor. Gelin tüm bu kötü alışkanlıkları yıkıp yeni bir alışkanlık oluşturalım. Oluşturduğumuz bu alışkanlık metabolizmamızı eskiye göre daha hızlandırsın.

Uzmanlar düzenli aralıklarla yemek yiyip egzersizler yaparak bol su tüketmenin yavaşlayan metabolizmayı hızlandıracağını söylüyor. Şehir ve çalışma hayatına bağlı olarak hareketsiz yaşam ve abur cubur yeme alışkanlığı metabolizmamızı olumsuz etkilemektedir. Tükettiğimiz besinlerin yağ yerine enerjiye dönüşmesi için metabolizmamızın daha hızlı olması gerekiyor.

Metabolizmamız nasıl hareketlenir?

Metabolizmanın çalışma işlemi yeme olayının başlamasından enerji dönüşümüne kadar geçen bir süreçtir. Yavaşlamış bir hayat metabolizmayı hareketsizleştirirken egzersiz yapılan ve sağlıklı beslenip bol su tüketilen yaşam tarzı ise metabolizmayı hareketlendirir. Metabolizmayı hareketlendiren diğer işlemler:

  • Azar azar ama sık olarak beslenilmeli:Azar azar yemek yemek ve bu yeme işlemini  3-4 saatte bir tekrarlamak metabolizmanın hızlanmasına sebep olur.
  • Protein-yağ dengesi iyi ayarlanmalı: Tek çeşit ağırlıkta beslenmek ancak vücudu yorar. Fakat dengeli beslenmek enzimleri harekete geçireceğinden metabolizma da harekete geçecektir.
  • Yemek öğünlerinden sonra hareketli olun: Yemek yedikten sonra hareketsiz kalmak insülin hormonunun daha fazla salgılanmasına sebep olur. Bu salgı ise metabolizma üzerinde olumsuz etki yaratır.
  • Her gün en az 20 dakika egzersiz yapın: Kas yapımızı korumak için ve hareketsiz olan yaşantımızı biraz daha hareketlendirip metabolizmamıza yardımcı olabiliriz. Bu egzersizler de sınırlama yoktur.20 dakikalık bir yürüyüş ise metabolizmanıza büyük faydalar sağlayacaktır.
  • Su içmekten uzak kalmayın: Vücudumuzun yarıdan fazlası sudur. Bu oran kadınlarda daha fazladır.fakat bayanlardaki yağ oranı erkeklere oranla daha fazla olduğu için bayanların metabolizmasını daha fazla çalıştırması gerekmektedir. Bu yüzden su içerek metabolizma çalışması artırılabilir.
  • Başka bir destek kalsiyum: Ana ve ara öğünlerinizde kalsiyum kaynaklı süt ve süt ürünlerine yer vermelisiniz. Vücudunuzun ihtiyacı olan kalsiyumu ondan esirgemeyerek metabolizmanıza yardımcı olun.

 

 

Etiketler: ,

Metabolizmanızı Hızlandırın Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları