Neden Düşük İyotlu?

adminGenel Sağlık0 Yorum23 Aralık 2014

İyot vücudumuzda tiroid hormonlarının üretiminde kullanıldığı için tiroit bezleri tarafından tutulur.Yiyeceklerle günlük olarak bir kişinin alması gereken iyot miktarı yaklaşık olarak 150 mikrogramdır.Yeteri kadar iyot alamama durumunda tiroit bezi yeteri kadar hormon salgılayamaz.

Her tiroit bezi ile sorunu olan kişi iyot almalı mı?

Öncelikle bilinmesi gereken şey her tiroit sorunu iyot eksikliği ya da iyot fazlalığından kaynaklanmaz.Bazı tiroit bezi rahatsızlıkları bağışıklık sisteminden kaynaklanmaktadır.

İyot fazlalığı denize yakın bölgelerde daha fazla görülmektedir.İyot denizlerde buharlaşarak toprağa iner ve buralarda yaşayan bitkiler iyot açısından zengindirler.Ancak deniz olmayan, kurak iklim bölgelerde yaşayan kişiler iyot eksikliği yaşarlar , sofralarında genellikle iyot yönünden zengin olan tuz bulundururlar.

İyot içeren besinler nelerdir?

  • İyotlu tuz ve deniz tuzu
  • Deniz ürünleri
  • Salamura şeklinde hazırlanmış gıdalar
  • Süt ve süt ürünleri
  • Soya ürünleri
  • Yumurta sarısı ve çilek

Türkiye’de bölgelere göre değişkenlik göstermekle birlikte çok sayıda guatr hastası vardır.Guatr sebeplerinden en önemlisi toprak ve suyun yetersiz bir şekilde iyot bulundurmasıdır.Bu durumun önüne geçmek için 1999 yılı itibari ile bütün tuzlar iyotlu bir geçiş yapmıştır.Sofralardaki tuzun iyot içeriğinin artırılması ile ise hipertiroit sorunlarında büyük artış yaşanmıştır.

Kimler düşük iyotlu tuz tüketmelidir?

Vücudumuzda tiroit bezi hormonlarının dengeli bir şekilde hormon salgılayabilmesi için günlük olarak 150 mikrogram iyot almalıyız.Yeterli iyotun alınmadığı durumlarda guatr hastalığı kendini belli etmektedir.Bu hastalığı önlemek için çocuklar, erişkin ve gebe kadınlar iyotlu tuz tüketmelidir.

Kimler iyotsuz tuz tüketmelidir?

Nodüler guatr ve hiper tiroiti olan kişiler özellikle iyotsuz tuz tüketmelidir.Bu tür hastalar için iyotlu tuz son derece tehlikelidir.İyotlu tuz tükettikleri takdirde hastalıkları şiddetlenerek artmaktadır.İyotsuz tuz market ve bakkallarda billur ya da sarina tuz olarak satılmaktadır.

 

 

Etiketler: , ,

Neden Düşük İyotlu? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları