Oje Enfeksiyon Oluşumuna Sebep Olabiliyor

adminGenel Sağlık0 Yorum23 Eylül 2014

Tırnaklar için beslenme: Tırnaklarda meydana gelebilen birtakım bozukluk sebepleri vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir.Özellikle demir, çinko, folik asit, B12 vitaminlerinin eksikliği tırnaklardaki sorunun temel nedeni olarak görülüyor.Tırnaklarda kabarma, çatlama, kırılma, tabakalaşma gibi sorunlara yol açabilen vitamin eksikliği yanında beslenme sorunu da bu tür rahatsızlıklara sebep olabiliyor.

Tırnak sağlığı için süt ve süt ürünleri, kırmızı et ve deniz ürünleri mutlaka tüketilmelidir.Fakat bazı durumlarda beslenme de bu tür sorunları gidermede yardımcı olamaz. Böyle durumlarda mutlaka vitamin takviyesi yapmak şart.

Tırnaklar için el kremi: Tırnak sağlığı için suya gereksinim büyüktür.Tırnak oluşumunun %18 ‘ini su oluşturur.Bu sebepten dolayı mutlaka tırnakların nemlenmesine dikkat etmeliyiz.Uzun süre deterjan gibi kimyasal maddelere maruz kalan tırnak sağlığını kaybedebilir.Bundan dolayı bu maddeleri kullanırken mutlaka eldiven takmalıyız.

Oje enfeksiyon oluşumuna neden olur: Oje (cila), tüm bayanların tırnakların süslemek için tercih ettiği tırnaklara güzel görünüm veren ama sağlıklı olmayan bir kimyasaldır.Tırnağa uygulandığında tırnağın nefes almasını zorlaştırır.Nefes alamayan tırnak kendini kolay yenileyemez ve bu durum enfeksiyon oluşumuna sebep olur.

Manikür, pediküre dikkat: Tırnak hastalıklarının çoğu manikür pedikür yoluyla geçer.Eğer tırnak bakımınızı evde yapıyorsanız mutlaka kullandığınız malzemeleri hijyenik ortamlarda muhafaza ediniz.Tırnak bakımınız için güzellik merkezlerini tercih ediyorsanız mutlaka bu tür yerlerin hijyen kurallarına uygun hareket edip etmediğini bilerek bu tür yerleri tercih ediniz.

Tırnak üzerinde görülen beyaz kabarcıklar hastalık belirtisi değildir: Tırnak üzerinde bazen beyaz renkte kabarcıklar görülür.Bu tür kabarcıklar halk dilinde vitamin eksikliği olarak yorumlanır.Fakat bu durum vitamin eksikliğinin yarattığı durumdan ziyade tırnak altlarına hava kabarcıklarının kaçması ile oluşmuş şekillerdir.Endişe edecek bir durum da yoktur.

Tırnak mantarları: Tırnak hastalıklarının %60’ı mantarlardan meydana gelmektedir.Tırnağın serbest kenarından içeri giren mantar başkasının ayakkabısını giyme, manikür pedikür ya da enfeksiyon yaratan bir durumla birlikte vücuda nüfuz eder.Şayet kişi vücut direnci düşük, şeker hastası ya da çok miktarda antibiyotik kullanmış ise mantar vücuda daha kolay girmektedir.Bu mantarlar tırnakta kırılma, sararma, kalınlaşma yapabilir.Tedavisi en zor olan tırnak rahatsızlığı mantarlardır.

Etiketler: , ,

Oje Enfeksiyon Oluşumuna Sebep Olabiliyor Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları