Oje sürmek zararlımı?

adminGenel Sağlık0 Yorum17 Temmuz 2012

Kozmetik ürünlerin büyük bölümü birçok kimyasal maddeden oluşur. Bu maddeler arasında ağır kimyasallar vardır ki insan vücudu açısından oldukça zararlıdır. Güzellik uğruna sağlığınızdan olmak istemiyorsanız aldığınız güzellik ürünlerinin belirli kalite standartlarında olmasına dikkat edin ve hiçbir ürünü gerekmedikçe kullanmayınız.

Bugün sizlere oje sürmenin zararları hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum. Oje güzellik ürünleri içerisinde en fazla toksin içeren dolayısıyla en zararlı ürünlerden biridir. Oje içeriğinde bulunan Formaldehid, fitalat (bunlar renk çözücüleridir ama sinirler ve endokrin sistemi için zararlıdır), aseton ve toluen, (rengi sıvı şekilde tutarlar, ama çabucak buharlaşıp havayı toksinle doldururlar ve solunum sisteminizi riske atarlar) ve benzofenonlar (bunlar kanserojen olarak da bilinir ve östrojen gibi etkileri vardır) gibi kimyasallara çok ciddi sağlık sorunlarına yol açan maddelerdir. Ojeyi sürerken soluduğunuz hava ciğerlere zarar vererek kana geçer ve yukarıda saydığımız sorunlara yol açabilir. Oje sürdüğünüz ortam mutlaka hava akımı olan bir yer olmalıdır.

Burada kimseye oje sürmeyin demiyoruz fakat gereksiz kullanımdan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Ojenizi sık sık değiştirmek yerine gerekli durumlarda kullanmalısınız.Ojenin sürerken oluşturduğu zararlar yanında çıkarırken kullandığınız aseton tam bir akciğer düşmanıdır. Aseton kullanırken filtreler kullanarak solumaktan kaçınabilirsiniz. Oje çıkarıcı kullanmak yerine ojelerinize rötuş yapabilirsiniz.

Hamilelikte oje kullanımı

Hamileyken sağlığınıza iki kez dikkat etmelisiniz zira karnınızdaki bebeğiniz sizin kanınızdan besleniyor. Ciğerlerinizle soluduğunuz toksikler kana geçerek bebeğiniz için risk oluşturmaktadır. Bu bakımdan hamileyken mümkünse oje ve diğer kimyasal içerikli ürünlerden uzak durun.

Etiketler: , ,

Oje sürmek zararlımı? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları