Otobüs tutmasına ne iyi gelir? ilaç ve yapılması gerekenler

adminGenel Sağlık1 Yorum20 Temmuz 2012

İnsan vücudu hareketsizliğe alıştığı için hareket halindeki bir araçta birçok insan sinir sistemi dolayısıyla sorun yaşar. Mide bulanması şeklinde görülen ve halk arasında araba tutması olarak bilinen durum sadece kara araçlarında değil uçak seyahatlerinde de görülebilir.

Tıp dilinde araç tutmasına hareket hastalığı denilmektedir.

Araç tutması nasıl anlaşılır?

Araç tutması yolculuk yapanlarında 3’te birinde görülür. Kişide hafif bir bulantıdan, kişinin gözlerini açamayacak dereceye kadar varabilecek bulantı ve kusmalara sebep olabilecek geniş bir yelpazede kendisini gösterebilmektedir.

Araç tutmasında çeşitli etkenler vücut dengesini bozabilmektedir. Yolculuk sırasında oluşan önceden kestirilemeyen bazı düşük frekanslı hareketler ve istem dışı hareketler, gözlerin sağladığı bilgilere uyum sağlamadığı için rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir.
Araç tutmasında temel sorun duyu organları arasındaki uyumun bozulmasıdır. Gözlerin ve kulağın yön dengesi bozulunca sinir sistemi birçok sorunla karşılaşmaktadır ve bunu bulantı, baş ağrısı, baş dönmesi gibi belirtilerle göstermektedir.

Araç tutması için bazı ilaçlar kullanılabilir. Tutma ilaçlarının yolculuktan birkaç saat önce alınması gerekir ki kusmada sindirilmeden dışarı atılmasın. Ayrıca deriye yapıştırılarak kullanılabilen skopolamin bantları da taşıt tutmasında oldukça etkilidir. Bu bantlar kişiyi, ilaç almaya bağlı oluşabilecek olumsuzluklardan da korumaktadır.

Otobüs tutmasına ne iyi gelir?

Araç tutmasının en fazla sorun yaşattığı ulaşım aracı otobüslerdir. Otobüsler her zaman mola veremez bu durumda birçok insan içerisinde kusarak daha fazla sorun yaşarsınız. Kendi aracınızla istediğiniz yerde durabilirsiniz fakat otobüslerde mola yerini beklemek zorundasınız. Peki otobüs tutmasına karşı neler yapılabilir? Öncelikle hareketin gözler ile rahatça algılanması sağlanacak bir yerde oturulmalıdır. Arabanın ön koltuğu gibi yolun ve manzaranın rahatça takip edilebileceği bir ye otobüs tutmasını minimuma indirecektir.

Gemi veya teknelerde güvertede olmak, iç kısımlara göre kişiyi daha rahat ettirecektir. Uçaklarda hemen kanat önündeki koltukta oturmak bir hareketin daha az hissedilmesine yardımcı olacaktır.

Yolculuk öncesinde az miktarda ve mideyi rahatsız etmeyen yiyeceklerin yenilmesi gerekir. Kafanın sabit tutulması, alkol alınmaması, sigara içilmemesi ve yolculuk sırasında ufuk çizgisine bakılması yararlı önlemler arasındadır. Yolculuk sırasında midenin yatışması için kraker benzeri yiyecekler ve karbonlu içecekler tüketilebilir.

Etiketler: , , ,

Otobüs tutmasına ne iyi gelir? ilaç ve yapılması gerekenler Hakkında Yapılan Yorumlar

  1. nuri görkem diyor ki:

    bendede ciddi şekilde araç tutması vardı ama bunu çözdüm. yola çıkmadan yarım bir saat önce bir veya 2 kuru fasulye tanesi alıyorum çok rahat yolculuk yapıyorum

Otobüs tutmasına ne iyi gelir? ilaç ve yapılması gerekenler Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları