Pandas Hastalığı (Bademcik iltihabı) Nedir?

adminÇocuk Sağlığı0 Yorum1 Şubat 2015

Pandas rahatsızlığı en çok ilkokul çağındaki çocuklarda görülmektedir. Bu rahatsızlık beyni etkileyerek çocuklarda takıntı hastalığına sebep olmaktadır. Pandas hastası çocuklarda görülebilecek durumlar; sık sık el yıkama, mikroplardan korkma, havadaki kokulardan rahatsız olma…

Hastalık ilk defa 1997 yılında ortaya çıkmaktadır. Pandas rahatsızlığı bademciklerin görevini yerine getiremediği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bademciklerin vücuda giren mikroplar tanımada ve tutmada büyük görevleri vardır. Bu görevlerinin yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de büyük katkısı vardır.

Dışarıdan vücuda giren mikroorganizmaları bağışıklık sistemine tanıtmak amacı ile sinyaller gönderen bademcikler , çocuklar için çok önemli bir organdır. Bu organ çok çalıştığı zaman şişerek büyüyor.

Bademcik enfeksiyonu çocuklarda; iştahsızlık, yutkunmada sorun, vücut büyümesinde gerilik, kulaklarda sıvı birikimi , horlama, tekrarlayan öksürük gibi sorunlara neden olmaktadır. Bademciklerde oluşan enfeksiyonlar ayrıca kalp, böbrek ve beyinde sorunlara neden olmaktadır.

Etiketler: , ,

Pandas Hastalığı (Bademcik iltihabı) Nedir? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları