Saç Ve Kıl Koparma Hastalığı Sebebi Nedir?

adminKadın Sağlığı0 Yorum28 Ocak 2015

Saç koparma( trikotillomani) , hastalığın temel bir sebebi bulunmamaktadır. Saç koparma hastalığı tıpkı alkolizm, depresyon gibi genetik olabilmektedir. Ayrıca çevresel, duygusal faktörlerin bileşimi sonucu da ortaya çıkabilmektedir.

Saç ve kıl koparma rahatsızlığı her yaşta, her iki cinste de görülebilen bir rahatsızlık olmaktadır. Çocukluk döneminde hastalık aynı oranlarda görülür iken , yetişkinlik dönemlerinde yaklaşık olarak %90 oranla kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülen bir rahatsızlık olmaktadır. Bu rahatsızlığın bizim ülkemizde görülme oranı %2-3 olmaktadır.

Hastalık genel olarak 11-13 yaş civarında başlamaktadır. Ancak yaşlılıkta ya da 1 yaş altı bebeklerde görülme durumları da vardır. Saç koparma hastalığı genel olarak stresli durumlarda ortaya çıkar iken, herşey olağan iken de ortaya çıkmaktadır.

Saç koparma hastalığın seyrini tahmin etmek mümkün değildir. Hiç tedavi almayan kişilerde ise zaman zaman hastalığın şiddetlendiği ya da azaldığı dönemler görülebilir. Hastalık bazı dönemlerde birkaç ay tamamen görülmeyebilir de.

Saç ve kıl koparma hastalığında kılların ağza alınması, emilmesi ya da saçı tümüyle yutmak sık görülen bir davranıştır. Saç ya da kılı yutma bazı durumlarda sadece kökte olabildiği gibi , bazı durumlarda ise tamamında olabilmektedir.

Saçların tamami ile yutulması bir süre sonra bağırsaklarda yumak haline gelip bağırsakların tıkanmasına sebep olabilir. Bu durum ciddi cerrahi müdahalelere sebep olabilmektedir. Eğer bu durum müdahale edilmez ise ölüme bile neden olabilir.

Etiketler:

Saç Ve Kıl Koparma Hastalığı Sebebi Nedir? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları