Safra Kesesi Taşları Hakkında Uzman bilgileri

adminGenel Sağlık0 Yorum13 Eylül 2014

Safra kesesi taşları oluşma sebepleri, safra kesesi ve etrafının iltihabı, safra kesesinin yoğunlaşması, safra kesesi yolunun yoğunlaşma sonrası tıkanması. Bu gibi durumlar safra kesesi taşlarının birkaç oluşma sebebidir. Ayrıca kadın olmak, 40 yaşın üzerinde olmak, kilolu olmak, ailede bu hastalığı yaşayan birilerinin olması, yüksek kolesterol gibi durumlarda safra taşlarının oluşmasına sebep olan bazı risk faktörleridir.

Safra kesesi, karaciğerdeki safrayı depolayan yemeklerden sonra oluşan yağ sindirimi için safrayı bağırsaklara boşaltan önemli bir organdır.

Her hazımsızlık sorunu safra taşına mı işaret eder?

Yemek sonrası şişkinlik, geğirme, bulantı, karın ağrısı gibi rahatsızlıklar yaşanıyor ve bu rahatsızlıklar sıklıkla cereyan ediyorsa doktora başvurulmalıdır. Ultrason ile safra kesenize bakıldığında taş görülebiliyorsa bu durumlara sebep olan maalesef ki safra kesesi taşlarınızdır.

Ayrıca hazımsızlık illa ki safra taşlarının sebep olduğu bir şey değildir. Çeşitli mide sorunları da hazımsızlık sebebi olabilir. Taş görüldüğünde eğer ameliyatta karar kılınmışsa ameliyat öncesi gastroskopi ile mutlaka mideye de bakılmalıdır. Bu yöntemde de bir sorunla karşılaşılmamışsa sebep karaciğer yada bağırsak rahatsızlıkları olabilir.

Safra kesesi taşları için tedavi yöntemi nedir?

Safra kesesi taşları rahatsızlığı  ilaçla tedavi edilebilen bir sorun değildir. Safra kesesi taşlarının şikayetlerinin giderilebilmesi için tek yol ameliyattır.

Safra kesesi taşları kırma yada düşürme ile tedavi edilebilir mi?

Safra kesesi taşları böbrek taşlarında olduğu gibi düşürme yada kırma gibi yöntemlerle tedavi edilmez.maalesef ki bu hastalık ta başka tedavi yöntemleri geliştirilememiş olup tek tedavi şekli ameliyattır.

Ameliyat olmazsam ne olur?

Safra kesesi rahatsızlıklarının tümü ağrılı değildir. Bazı safra kesesi taşları da ağrısız oluşur ve kişiye hiç bir rahatsızlık vermez. Böyle bir durumunuz varsa ameliyat olmanıza gerek yok. Fakat şunu da söylemek te fayda var büyüyen safra kesesi taşları safra kanalının tıkanmasına sebep olurken kanalın iltihaplanmasına da yol açarlar böyle durumlarda ameliyat mutlak şarttır.

Safra kesesi taşları ameliyatında hangi teknikler kullanılır?

Safra kesesi taşlarının alınmasında kullanılabilecek en uygun teknik kapalı ameliyat şeklidir. Yalnız kapalı ameliyatın mümkün olmadığı bazı hastalarda açık ameliyat ta yapılabilmektedir.

Safra kesesi ameliyatında kaç gün hastanede kalınır?

Safra kesesi ameliyatları kapalı olarak yapılacağı için pek bir tehlike arz etmez fakat ameliyatın gidişatına göre kapalı ameliyatlar için 1-2 gün , açık ameliyatlarda 2-3 gün kalına bilinir.

 

 

Etiketler: , ,

Safra Kesesi Taşları Hakkında Uzman bilgileri Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları