Sağlıklı diyet yapma kuralları

adminSağlıklı Diyetler0 Yorum22 Temmuz 2012

Birçok insan kilo vermek için vücut sağlığını tehlikeye atarak yanlış diyetler ve kontrolsüz kilo kayıpları ile vücutlarına büyük zarar veriyorlar. Kullandığınız diyet programı ne olursa olsun sağlıklı bir diyet yapmak için aşağıdaki kuralları mutlaka unutmayın ve uygulayın.

1-Yiyeceklerinizin çoğunluğunun taze ve katkı maddesi içermeyen saf ve doğal malzemelerden yapılmış olduğuna dikkat etmelisiniz.

2-İçerisinde yağ bulunan süt gibi içecekleri tercih etmeyiniz. Onun yerine saf meyve suyu içmeniz daha doğru olacaktır.

3-Ekmek ve makarna gibi unlu gıdalardan uzak durmanız gerekecektir.

4-Kola ve alkol gibi yüksek oranda kalori bulunan içecekleri tüketmemeliyiz.  Bu içeceklerde herhangi bir vitamin ve protein bulunmadığı gibi ayrıca fazla kalori almanıza da neden olacaktır.

5-Sabah kahvaltısı her insan için çok önemlidir. Protein almak için kahvaltı en önemli öğündür. Ancak diyet yaparken burada dikkat edilmesi gereken peynir gibi besinlerin light olması ve yumurtanın haşlanarak yenmesidir.

6-Kızartma gibi yağlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız. Bunun yanı sıra kendi yağıyla pişen yiyeceklerin faydasına dikkat etmelisiniz. Mesela balıktaki omega3 yağının çok faydalı olduğunu herkes bilir. Bu nedenle balığı kendi yağıyla pişirmenizi daha doğru olacaktır.

7- Yemeklerde tereyağı ya da katı yağ gibi donmuş yağların yerine saf zeytinyağı kullanmalısınız. Çünkü bu yağ,  hem daha sağlıklı hem de hazmı kolay bir besindir.

8-Fasulye, yulaf ve patates püresi gibi nişasta içeren gıdalardan 1 öğün yemeniz hem protein almanız hem de zinde kalmanız açısından önemli bir uygulamadır. Tabi bu öğünü gündüz yemeniz hazmınızı sağlamanız açısından daha mantıklı olacaktır.

9-Vitamin ve mineral yönünden faydalı olan meyveyi de unutmayın. Fakat meyve seçerken meyvenin bol lif içermesine ve şekersiz olmasına dikkat edin. Meyve önemli bir besin kaynağıdır. Meyvenin yanında lıght peynir gibi besinler tükettiğiniz zaman size tokluk hissi verecektir.

10-Ve en önemli besin kaynağımız olan su. Suyu diyet yapan ya da yapmayan herkesin bol miktarda tüketmesi gerekmektedir. Günde en az 8 bardak su içilmesi gerekmektedir.

Sağlıklı bir diyet için bu kurallar çok önemlidir. Aynı zamanda bu önerileri sürekli olarak yaşantınıza adapte ederseniz sağlıklı ve normal bir kiloda kababilirsiniz.

Sağlıklı diyet yapma kuralları Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları