Sağlıklı yürüyüş ve koşu ayakkabısı seçimi nasıl yapılır?

adminGenel Sağlık0 Yorum29 Temmuz 2015

Egzersiz ve spor insan hayatının sağlıklı bir süreçte ilerlemesi için önemli hususlar. Her egzersiz vücudun farklı uzuvlarını çalıştırmaktadır. Koşu ve yürüyüş tüm vücudun ağırlığını taşıyan ayakların etkin bir biçimde kullanılması sürecidir. Özellikle koşu sırasında tüm vücut ağırlığı ayak ve bileklere biner. Ağırlığın yanında ciddi bir yer çekimi gücü ayak bölgesini zorlar.

Koşu ve yürüyüş esnasında ayakların sağlıklı şekilde görev yapması için sağlıklı ayakkabı seçimi önemlidir. Ortaya çıkan gücün ayak tabanında sağlıklı şekilde dağılması ve gerilme kuvvetinin kaslara zarar vermemesi için kaliteli amacına uygun koşu ayakkabısı seçilmelidir. Koşu ve yürüyüş ayakkabılarında modelden çok ayak tabanı anatomisine uygunluk önemlidir. Ayakkabı tabanı ortaya çıkan basıncı ayağın tüm bölümlerine yayabilmelidir. Ayrıca yere basma esnasındaki kuvveti esnek yapısıyla zayıflatmalıdır.

Ayak sağlığı açısından uygun ayakkabı kullanılmadığında incinme, bağ kopması gibi ciddi yaralanmalar oluşabilir.

Koşu ve yürüyüş için en uygun ayakkabı seçilirken ayağın nefes alması, antibakteriyel madde kullanımı, yıkanabilir olması önemli hususlardır. Ayakta mantar oluşumunu engellemek adına ayakkabıların belli aralıklarla yıkanmasında fayda vardır. Yıkanmayan ayakkabıların en azından astarlarını çıkarıp sıkça yıkanmasında fayda vardır.

Ayakkabı satın alırken modelden çok sağlık yönü dikkate alınmalıdır. İyi bir ayakkabı rahatça spor yapmanızı sağlarken ayaklarınızda sağlık sorunları yaşamanızı engeller.

Aşağıda çeşitli koşu ve yürüyüş ayakkabısı modellerini inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

Sağlıklı yürüyüş ve koşu ayakkabısı seçimi nasıl yapılır? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları