Sebzelerin İlginç Özellikleri

adminBitkisel Sağlık0 Yorum12 Eylül 2014

Eskilerden beridir bilinen bir gerçek var ki oda sebzelerin faydası. Çiğ olarak ve taze tüketilen sebzelerin faydaları saymakla bitmiyor. Sebze tüketmeyen kişiler bunlardan alacakları vitamin ve mineralleri hiç bir besinden almamaktadırlar. Ayrıca sebze tüketilmemesinden dolayı sağlıksız gelişim de söz konusu olabiliyor. İşte sebzeler ve faydaları:

Ispanak: Demir yönünden oldukça zengin olan ıspanak diğer yeşil yapraklı sebzelere göre daha fazla protein içeriyor. Salatada tüketilen çiğ ıspanak tam bir lif kaynağıdır. Ispanak suyu ise tam bir C vitamini deposudur. Bağışıklık sistemimizi güçlendirip hastalıklara karşı koruyor.

Ispanak ayrıca demir ve çok çeşitli enzimlerce zengin olup özellikle anemi hastaları için oldukça faydalıdır.

Fasulye: Taze fasulye vücudun çalışmasını hızlandırıyor, uzmanlar genç ihtiyar herkese öneriyor.Fasulye böbrekleri, kalbi ve karaciğeri kuvvetlendiriyor.

Bezelye: Kansızlığı gideren ve kan kanserine karşı savaş açan bir sebze türü bezelye.

Sivri biber: C, P, K vitaminleri ile zengin olan sivri biber mideyi kuvvetlendirmesi, iştah açması ile biliniyor. Vitaminlerce zengin olan bu besin mide tembelliğini de engelliyor. C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendiren biber, K vitamini ile kanın pıhtılaşmasını sağlıyor.P vitamini ise damarları yumuşatıp kanamaları önlüyor.

Patlıcan: Patlıcan sinirleri gevşetiyor, kalp çarpıntısını gideriyor.Ayrıca karaciğer, pankreas ve böbrekleri kuvvetlendiriyor,bol idrar söktürüp vücuttan bol su atılmasını sağlıyor. Kansızlığa da iyi gelen patlıcandan şeker hastaları da bol fayda görüyor.

Lahana:Bol miktarda B, C, E ve potasyum içeriyor.Şeker ve romatizma hastalığına çok iyi gelen lahana kanı temizleyip cildi güzelleştiriyor. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra kansızlığı gideriyor ve kansere karşı koruyor.

Sadece lahanada bulunan U vitamini , mide ve bağırsakların iç yüzeyini koruyor oralardaki yaraların iyileşmesini sağlıyor. Bu sebzenin yaşlanmayı önleyici ve kalp krizine karşı bir özelliği de bulunmaktadır.

Karnabahar: Fosfat ve potasyum ihtiva eden ve kadınları göğüs kanserine karşı koruyan karnabahar bol E vitamini ve protein içerir.

Brokoli: Havuçtan daha fazla beta karaten içeren brokoli yenilebilecek, suyu içilebilecek en iyi besindir. Beta karaten güçlü bir kanser savaşçısıdır.Mide, bağırsak, yemek borusu kanserlerine karşı savaş açar.

Etiketler: , ,

Sebzelerin İlginç Özellikleri Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları