Sedef Hastalığı ile İlgili Uzman Görüşleri

adminCilt Sağlığı0 Yorum13 Eylül 2014

Sedef hastalığı ülkemizde yaşayanların önemli bir kısmının bu sorunu yaşadığı süreklilik gösteren kırmızı renk zemin üzerinde sedef özelliğinde kendini gösteren bir cilt rahatsızlığıdır. Alerjik ya da mikrobik değildir. Bulaşıcı bir özelliği bulunmayan sedef hastalığı vücudun herhangi bir bölümünde oluşabiliyor. Sedef hastalarında genel olarak kalp, şeker, depresyon gibi hastalıklara yatkınlık vardır.

Sedef hastalığı tedavisinde kullanılan yöntemler

  • Ağızdan ya da enjeksiyon tedavisi:  Hiçbir tedavi şekline cevap verilmediği zamanlarda bu tedavi şekli kullanılır. Fakat bu tedavi şeklinin ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Bundan dolayı kısa süreli tedavi uygulanır.uzun süre tedaviye devam edildiğinde bazı hastalıklara karşı olan vücut direnciniz düşme eğilimi gösterir.
  • D vitamini ile tedavi: Bu tedavi şeklini yeteri kadar güneş ışığı alınmamasından dolayı uygulanır. D vitamini yalnızca güneşten alınmıyor D vitamini içeren krem ve losyonlar da bulunmaktadır.
  • Lazer ile tedavi: Bu tedavi şekli sadece orta derecede ve ileri derecede sedef hastalığı tedavileri için kullanılıyor.
  • İlaç tedavisi: Eğer reçetesiz tedavilere cevap alamadı iseniz doktorunuzun yazacağı ilaçlar sizin faydalı olabilir.
  • Banyo solüsyonları ve kaşınma karşıtı kremler: Bu tedavi şeklinde bir küvetten yararlanıyorsunuz. Küvetinize su hazırlayıp içine buğday, yağ ve İngiliz tuzu atıyorsunuz.15 dakika kadar suda kaldıktan sonra çıkın ve cildinize nemlendirici krem sürün.
  • Güneş ışığı: Bu tedavi şekli en ucuz ve en kolay yöntemdir. Dışarıda kaldığınız süreyi uzatarak güneş ışığı ile tedavi olabilirsiniz.bu tedaviyi güneş karşısında maksimum 10 dakika uygulayın.uygulamadan önce mutlaka güneş kreminizi sürün.
  • Nemlendiriciler: Sedef hastalığı kuru bir cildi sevmez.onun için gün içerisinde sürekli kullanacağınız nemlendiriciler bu hastalık için faydalı olacaktır. Herhangi bir cilt uzmanından etkili bir nemlendirici ismi edinebilirsiniz.
  • Kömür katranı: Kömür katranı yapılan araştırmalar sonucu zararlı cilt hücrelerinin gelişimini yavaşlatıyor. Yararlı olan cildin görünümünü iyileştiriyor.ve iltihaplı hücreyi ortadan kaldırıyor.
  • Salisilik asit: Salisilik asit sadece orta dereceli sedef hastaları için uygun bir yöntemdir.deriyi yumuşatarak pul pul dökülmesini sağlayan madde aşırı derecede kullanıldığında saç ve kirpik dökülmesine yol açabiliyor.
Etiketler: ,

Sedef Hastalığı ile İlgili Uzman Görüşleri Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları