Sigara Bağımlılığından Nasıl Kurtulabilirim?

adminGenel Sağlık0 Yorum13 Aralık 2014

Sigarayı bırakmak için yıllardır birçok teknik denendi.Hipnoz, çeşitli terapiler, ilaç ya da adını duymadığımız birçok yöntemle sağlığa büyük zarar veren bu düşman hayattan def edilmeye çalışıldı.Siz de korkmadan sigarayı haytınızdan çıkarabilirsiniz.Sigara içmek Out, sigarayı hayatınızdan tamamen çıkarmak Out.

Sigara içen bir insan da olağan şeyler nelerdir?

  • Sigara içen bir insan da irade duygusu tamamen bağımsız olarak çalışmaz.Sigara kullanan kişide üzüntü, mutluluk, heyecan duyguları tamamen sigaraya bağlı olarak ortaya çıkar.Bu duyguların hissedilmesi sigara içtikten sonra açığa çıkar.
  • Kişi bir şeyden zararlı çıkmadığı sürece o şeyi bırakmayı aklından bile geçirmez.Sigara kullanmak kişi için hayati önem arz etmektedir.Sigara kullanarak her gün biraz daha ölmektedir.Bu durum uygulamalı olarak sigara kullanan kişiye gösterilmelidir.
  • Hiçbir şeyin sigara bırakmanıza destek vermeyeceğini olsa bile kısa süreli olacağını düşünüyorsunuz.

Sigara bırakmaya karar vererek başlayın ve sabırlı olmanız gerektiğini kabul edin.

  • Öncelikli olarak kabul etmeniz gereken sigaranın bir uyuşturucu madde olduğudur.Uyuşturucu madde bağımlılarının tedavi oldukları süreçte yaşadıklarını sizde yaşayacak ve zorlu bir süreçten geçeceksiniz.
  • Daha sonra sizde olması gereken şey sigarayı bırakmak için çok istekli olma durumudur.Eğer tavsiyelerle ya da kulaktan dolma fikirlerle buna karar verdi iseniz hiç başlamayın.Çünkü bu durum sizi sigaraya hasret bırakacaktır.
  • Sigara bırakmada önemli olan ilk 1 haftadır.Bu hafta içerisinde başınız dönebilir ya da sersem sersem gezebilirsiniz.Fakat göreceksiniz bu 1 hafta sonrasında nikotine duyduğunuz ihtiyaç azalacak ve beyniniz size istek sinyalleri göndermeyecektir.Bu 1 hafta içerisinde mutlak olarak sigara içilen ortamlarda bulunmamaya dikkat edin.

Sigarayı bırakmada karşılaşılan süreçler

  • 1. gün: Bu günü çalışıyor iseniz pazara denk getirin.Çalışmıyorsanız gün seçmede özgürsünüz.Bu günü gerçekten tatil olarak geçirmek istiyorsanız bir bayram sabahı olarak görün.Bugün çok mutlusunuz.En sevdiğiniz şeyleri yapın erkenden kalkıp kuş seslerini dinleyin, öğleye kadar uyuyun, çok güzel bir kahvaltı hazırlayın…
  • 2. gün: Bugün şunu düşünün başardım 1 gün de olsa başardım sigarayı içmeden 1 gün geçirdim ve mutluyum çok mutluyum.Bunu sürekli tekrar edin.Unutmayın ki bir şeyi ne kadar çok tekrar ederseniz beyniniz o yoğunlukta mutlu olduğunuza ikna edilmiş olur.
  • 3. gün: Bu gün de zor geçecek elbet.Ama düşünün 2 gün koskoca 48 saat geçti her saat daha da temizleniyorsunuz.Aynı şekilde 48 saatleri daha bitireceğim.

Koskoca kabus gibi bir süreci bitirdi.Beynimin %50’si bu meretten kurtuldu.Geriye kalan %50 ise çok basit olmalı.Ne hoş sigara içilmeyen ortamlarda oturmak, sigara kullanırken meğer ne kadar da kötü kokarmışım! , içtiğim suyun tadı bile değişti ağzımın tadını hiç sormayın:) Ben bıraktım yeni doğmuş gibi oldum darısı kötü kokan herkesin başına….

Etiketler: , , , ,

Sigara Bağımlılığından Nasıl Kurtulabilirim? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları