Sinüzitle İlgili Yanlış Bildiklerimiz

adminGenel Sağlık0 Yorum29 Eylül 2014

Grip ya da nezle gibi soğuk algınlığı vakalarında tedaviden sonraki 5-6 gün hala şikayetleriniz geçmedi ise sinüzit tıkanmalarından şüphelenebilirsiniz.Bakteri, virüs, mantar gibi çeşitli virüsler sinüzite sebep olsa da en sık karşılaşılan sinüzit vakaları bakterilerin sebep olduğu sinüzit vakalarıdır.

Sinüs  iltihabı bulaşıcı iken sinüzit olarak adlandırdığımız sinüs iltihabı bulaşıcı değildir.Ancak başkasından kapmış olduğunuz viral üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle sinüzit olmuş olabilirsiniz.

Yeşil veya sarı burun akıntısı sinüs iltihabının habercisi olabilir

Virüslere bağlı olarak meydana gelmiş üst solunum yolu enfeksiyonlarında ya da alerjik nezlede burun akıntısı genellikle renksiz ve berraktır.Bu akıntının 5-6 gün sonrası sarı ya da yeşil renge dönmesi sinüslerinizde iltihap başlangıcının göstergesi olabilir.

Her sinüzit vakaları için antibiyotik almak gerekir.

Sinüzit vakaları çoğunlukla grip ya da nezle gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarından daha ağır geçmektedir.Bu nedenle her sinüzit vakasında en etkili tedavi yöntemi antibiyotik olmaktadır.Ancak alerji ya da mantardan kaynaklı sinüzitlerde antibiyotik kullanımı şikayetleri azaltsa bile iltihabı yok etmeyecektir.Bunun için antibiyotik kullanıp kullanmayacağınıza doktorunuz muayeneden sonra karar vermelidir.Aynı zamanda aniden başlayan akut sinüs  iltihabı ile sık sık tekrarlayan sinüzitlerin tedavi yöntemleri farklı olmaktadır.

Sinüzit hayat boyu çekilen bir rahatsızlıktır

Sinüzit iltihabının uygun tıbbi ya da cerrahi yöntemler ile hemen her zaman tedavi edilmesi mümkündür.Ancak sinüsler normal fizyolojimizde önemli bir organ oldukları için tamamen yok edilemezler.Bu nedenle hayatımızın bazı dönemlerinde bu hastalığı yaşamamız normaldir.

Sinüzit tedavilerinin hiçbiri kesin değildir

Her sinüzit hastası için geçerli tek tip bir tedavi yoktur, sonuç alınana kadar farklı tedavi yöntemlerin denenmesi gerekir.

Sinüzit ameliyatları sinüsleri tamamen temizlemez

Modern olarak yapılan sinüs ameliyatlarında etmoid sinüs adı verilen küçük odacıklardan oluşan sinüsler tamamen temizlenebilir fakat büyük yüz kemiklerinin içindeki boşluklarda bulunan sinüslerin tamamen temizlenmesi gibi bir durum söz konusu değildir.Ameliyatlarda bu tıkanmalara sebep olan kanallar açılır ya da genişletilir.

Etiketler: , , ,

Sinüzitle İlgili Yanlış Bildiklerimiz Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları