Şişmanlığın Gizli Nedenleri

adminSağlıklı Diyetler0 Yorum1 Ekim 2014

Yapılan tüm diyet programlarına rağmen Dünya’da obezite azalmıyor aksine daha da artıyor.Araştırmalar bütün bunları göz önüne alarak yapılıyor.Araştırma sonuçlarına göre bazı durumlarda obeziteyi tetikleyebiliyor.İşte araştırma sonuçları:

  1. Uyku sorunu: Yapılan araştırmaya göre günde 12 saat ve daha az uyuyan çocuklar 12 saatten daha çok uyuyan çocuklara göre 3.5 kat daha fazla obez riski altında sayılıyorlar.Araştırmaya göre anne ya da babanın obez olması, uzun saatler televizyon izlenmesi gibi durumlardan hiçbiri uyku kadar çocuğu etkilemiyor.Bilim adamları bu durumu uyku sırasında leptin hormonunun düşmesine bağlıyor.Çünkü leptin hormonu hızlı çalıştığı vakit açlık hissi ortadan kalkıyor.Bu süreç yetişkinlerde de aynı işliyor.Yetişkinler de gece uykusuna dikkat etmeleri gerekiyor.Uyku problemi varsa uyumadan içeceğiniz 1 bardak süt ya da yiyeceğiniz 1 kase yoğurt bu soruna iyi gelecektir.
  2. Genetik miras: Şişmanlığın temel sorunu olarak bazı genler  görülüyor ve gen araştırmaları büyük bir hızla devam ediyor.Tek yumurta ikizleri ile yapılan çalışmalarda görülmüştür ki vücut ağırlığımızın  %70 ‘i genlerden gelirken %30’luk kısmı çevreden kazanılıyor.Bilim adamlarına göre şişmanlığa sebep olan genler 30-100 arasında.Bu genler tek başına bir şey ifade etmiyorlar fakat biraraya geldiklerinde ağırlığınızı uçuk seviyeye getirebiliyorlar.Doktorlar ise gelecekte bu genleri dengede tutacak ilaçların çıkacağını belirtiyorlar.İlaçlar çıkıncaya kadar da yediklerimize dikkat etmek zorundayız.
  3. İlaçların etkileri: Bazı doğum kontrol ilaçlarının kilo yaptığını tüm bayanlar bilir.Fakat sadece doğum kontrol hapları değil birçok ilaç kilo yapabiliyor.Doktorlar ise genel olarak  bu durumu göze alarak kişiye ilaç yazıyorlar.Depresyon ,tansiyon bazı diyabet ilaçları kilo alımına temel sebep bile olabiliyorlar.Eğer ilaç kullanımında kilo probleminiz varsa bunu mutlaka doktorunuzla paylaşın.
  4. Nikotin: Sigaranın bırakılması ile birlikte kilo alımı yaşanıyor.Sigara kullanırken 3-4 kilo fazlası olanların sigarayı bıraktıktan sonra 7-8 kilo fazlası oluşabiliyor.Çünkü nikotin iştahı kesiyor ve metabolizmanın çalışmasını hızlandırıyor.Kilo kontrolü için sigarayı bırakanların ilk 3-4 ay yeyip içtiklerine dikkat etmeleri gerekiyor.
  5. Yaş: Araştırmalara göre genel olarak 20 yaşına kadar her kişi her ay 300 gr kilo alıyor.Fakat yaşın ilerlemesine bağlı olarak kas grubundan kaybediyoruz.Bu da kilo alımı için ortam yaratmaktadır
Etiketler: , ,

Şişmanlığın Gizli Nedenleri Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları