Sistiti Doğal Yöntemlerle Yenin

adminKadın Sağlığı0 Yorum23 Eylül 2014

Sistit, genellikle bir enfeksiyon sonucunda idrar kesesinin iltihaplanmasıdır. Terim, Mesane kelimesinden gelmektedir. İdrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan biridir. Zamanında tedavi edilmezse hastalık böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılabilir ve mesane ve böbreklerde kalıcı hasarlar bırakabilir.Sistit %70 ciddi bir oranla kendini yenileyebilen bir rahatsızlıktır.Araştırmalar kadınların en az yarısının hayatının belli dönemlerinde bur rahatsızlığa yakalandığını gösteriyor.Pek çok nedenden dolayı ortaya çıkabilen bir rahatsızlık olan sistit, idrar yaparken yanma, sık sık idrara çıkma gereksinimi duyma, karın alt kısmında ağrı, bulanık ve koyu renkli idrar gibi belirtilerle ortaya çıkabiliyor.

Bir kere dahi sistit geçirmek bu rahatsızlığın kabusa dönüşmesi için yeterli olabiliyor.Öyle ki bazen idrar ihtiyacınızı bile gideremiyorsunuz.Sistit bir kadın hastalığı olarak biliniyor. Bunun sebebi olarak ta kadınlardaki idrar yolunun kısa olması gösteriliyor.Ayrıca genital bölgeye yakın olan idrar yolunun genital bölgedeki enfeksiyonunun kolayca geçişine izin veriyor.Bu nedenle vajinal enfeksiyonlara çok dikkat etmek gerekiyor.

Kötü alışkanlıklar da sistit oluşumunu sağlayan nedenler arasında gösteriliyor.Fazla stres  az hareket ve dengesiz beslenme sistite zemin hazırlıyor.

Sistite karşı beslenme şekli nasıl olmalıdır?

Doğal tedavilerin yanı sıra bu rahatsızlığın son bulması için beslenme şeklimize de dikkat etmemiz gerekir.Bu rahatsızlığa karşı yapılacak beslenme şekli vajinal ve anal bakterilerin etkisini azaltacak şekilde olmalıdır. Alkalinli ortamlarda daha kolay üreyen bu bakterilere karşı idrar asit oranını artırıcı besin takviyeleri almak gerekir.Bu amaçla işlenmemiş tahıllar, yumurta, beyaz et, beyaz peynir, tatlı patates yenmesi öneriliyor.Ayrıca bu rahatsızlığa karşı bağışıklık sistemimizi de güçlendirmemiz gerekiyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında soğan, pırasa ve sarımsak sayılabilir.Ayrıca enzim yönünden çok gelişmiş olan okaliptüs balı da sistite karşı son derece güçlü bir gıda türüdür.Sistite karşı önlem almak içinse en az 2 litre su, maden suyu ve bitki çayları tüketmelisiniz.

Etiketler: , ,

Sistiti Doğal Yöntemlerle Yenin Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları