Sosyal Fobiniz Mi Var?

adminGenel Sağlık0 Yorum20 Eylül 2014

Sosyal fobi, kalabalık olan ortamlara çıkmada stres, kaygı, huzursuzluk, utangaçlık yaratan bir kişilik bozukluğudur. Sosyal fobik ise bu ortamlarda bulunduğunda yüz kızarması, utanç, eleştirilme düşüncesi ,ses titremesi, tutulup kalma korkusu gibi durumları yaşayan kişidir. Yani fobik insan kalabalık ortamlarda rahat hissetmeyen, yanlış yapacağından korkan insandır.

Sosyal fobiklerin en önemli sorunu toplum önünde konuşmaktır. Aile ve yakın arkadaşları yanında rahat olan sosyal fobikler toplum içerisinde özelikle makam sahibi bazı kişilerin karşısında yukarıda saydığımız hallerden bazılarını mutlaka yaşarlar. Bir diğer sorun ise karşı cinsten biriyle konuşmaktır. Bu konuşma sırasında heyecanlanma, ses titremesi ve lafı dolandırma gibi sıkıntılar tam bir kabustur sosyal fobikler için.

Okuldaki sosyal fobik ise en çok öğretmenin soru sormasından ve cevap verememekten korkarlar. Pek çok sosyal fobik dışarda işlemlerini yaptıramaz. Bu yerler özelikle devlet daireleri, bankalar gibi kalabalık yerlerdir.

Sosyal fobi kimlerde görülür?

Sosyal fobi özellikle ergenlik yıllarında ortaya çıkmaktadır. Tedavi edilmezse ilerler fakat kişiler bu rahatsızlığın tedavi edileceğini bilmezler ve kişilik bozukluğundan kaynaklandığını sanırlar. Bu rahatsızlık cinsiyet farkı olmaksızın kadın veya erkeklerde de görülebilir.

Sosyal fobi sebepleri nelerdir?

Sosyal fobi genellikle ırsi olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Sosyal fobiklerin beyinlerinde kimyasal ve elektriksel bozukluklar görülmüştür. Sosyal faaliyetinin temel sebebi ise beyin faaliyetlerindeki kısmi bir bozukluk olarak görülmüştür.sosyal fobi genellikle utanç, kendine güveni olmayan ve başkaları üzerinde beğenilme arzusu yaşayan kişilerde ortaya çıktığı görülmüştür.

Sosyal fobi tedavisi var mıdır?

Sosyal fobi 2 şekilde tedavi edilir:

  1. İlaç tedavisi: Bağımlılık yada uyku hali, sersemlik gibi yan ettkilere sebep olmayan bir tür ilaç tedavisi ile kalıcı çözümler elde edilmektedir.
  2. Psikoterapi: Sosyal fobiklerde en etkili olan yöntemdir.psikoterapide bilişsel-davranışçı model altında tedavi uygulanmaktadır.
Etiketler: , ,

Sosyal Fobiniz Mi Var? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları