Spiral Kullanıyorsunuz Peki Yan Etkilerini Biliyor Musunuz?

adminKadın Sağlığı0 Yorum14 Aralık 2014

Spiral doğum kontrol yöntemlerinde en çok kullanılan yöntemlerden birisidir.Çocuk sahibi olmayı istemeyenler ve çocuk sahibi olmanın henüz erken olduğunu düşünenler şüphesiz ki spiral kullanmanın garanti olduğunu düşünmektedirler.

Her çiftin zamanını ayarlayarak bir bebek sahibi olma hakkı elbette ki mevcuttur.Bunu sağlamak için kullanılan doğum kontrol yöntemleri ; doğum kontrol hapları, doğum kontrol iğneleri, hormon kapsülleri, ameliyatla kısırlaştırma, prezervatif….

Spiral da en çok kullanılan doğum kontrol yöntemleri arasındadır.Spiral, rahim içine uygulanarak spermin yumurtalıklara gidişini engellemek ya da spermin kalitesini bozarak döllenmeyi engellemek amaçlı kullanılır.Ucunda ip ya da plastik bulunur ve plastik ya da metalden yapılmıştır.

Spiral nasıl bir korunma yöntemidir?

Spiral, 2-3 cm boyutunda T şeklinde rahim içi aracıdır.T nin uçlarında ve sapında çok ince bakır teller mevcuttur.Spiral hormon salgılayarak embriyonun tutunmasını etkisiz hale getirir.

Spiral kullananlar nelere dikkat etmelidir?

Spiral yılda 1-2 kez kontrol edilmelidir.Kontrol esnasında rahim ağzına bakılır.Rahim ağzında ipin yerinde olup olmadığı ve spiralin rahim içerisine yerleşip yerleşmediği kontrol edilir.

Spiral hamile kalmamak için %100 garanti verir mi?

Spiral dünyada en sık olarak kullanılan ve garanti olarak görülen doğum kontrol yöntemlerinden birisidir.Her korunma yönteminde olduğu bu yöntemde de korunma %100 değildir.100 kadından 2-3 ‘ü ancak hamile kalabilir.Risk bu kadar düşüktür.Genel olarak hormonlu spirallerin ömrü 3-10 yıl arası değişmektedir.

Spiralin diğer kontrol yöntemlere göre avantajı nedir?

Spiral kolay dönülebilen bir doğum kontrol yöntemidir.Ayrıca diğer kontrol yöntemleri hormon içerdiği için şeker hastaları, kolesterolü yüksek olanlar ve tansiyonu dengesiz olanlar için uygun bir yöntem değildir.

Spiralin yan etkileri var mı ?Var ise nelerdir?

Spiral küçük bir oranda olsa dış gebeliği artırmaktadır.Ara kanamalar ya da kahverengi lekeler spiralde sorun olduğunun göstergesidir.Ağrı, titreme, kanama var ise enfeksiyon belirtisi de olabilir.Dolayısı ile tüm bu belirtilerden dolayı spiral  kullanımı ciddiye alınmalıdır.

Spiral kimlere takılamaz?

Spiral üçgen şeklinde olduğu için doğuştan rahmi sorunlu olanlar spirali kullanamaz.Genital enfeksiyonu olan kişiler için de kullanımı sakıncalıdır.Daha önce dış gebelik geçirenler ve dış gebelik riski olanlar da spiral kullanamaz.

Etiketler: , ,

Spiral Kullanıyorsunuz Peki Yan Etkilerini Biliyor Musunuz? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları