Spordan önce ve sonra ne yemeli içmeli?

adminSağlıklı Diyetler0 Yorum31 Temmuz 2015

Birçok insan diyet yaparak zayıflamaya çalışır ama çoğu ilk hafta pes eder. Diyet yapmalarına rağmen kilolarını veremeyen insanlar suçu vücutlarına bağlar. Diyet yaparken yapılan en büyük hata diyetle birlikte spor yapılmamasıdır. Gün boyu hareketsiz kalan vücut için diyet faydadan çok zarar verir. Sağlıklı bir diyet programında kesinlikle egzersize yer verilmelidir. Günlük yapacağımız 30 dakikalık spor kilo vermemizi kolaylaştırırken bizi kalp ve damar hastalıklarından koruyacaktır.

Günlük düzenli olarak yapılacak spor öncesinde ve sonrasında yediğimiz içtiğimiz yiyecek ve içeceklere dikkat etmeliyiz.  Öncelikle spor yapmadan 2 saat önce ağır yemekleri kesmeliyiz. Boş bir mide ile spor yapılmamalıdır. Şekerli gazlı içecekler kan şekerini hızlı yükselttiği için yağ yakımını engelleyecektir. Spor öncesinde şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.

Spor öncesi bol proteinli gıdalar alınmalıdır. Ara öğün olarak aşağıdaki gıdalar tercih edilebilir.

* Süt ve ceviz içi veya badem,
* Meyveli yoğurt
* Yulaf veya müsli
* Bir adet meyve
* Tam tahıllı ekmek ve light peynir

Spor yapıldıktan sonraki saatlerde mutlaka bir şeyler yenmeli ve içilmelidir. Spor sonrasında kan şekeri düşecek ve acıkma olacaktır. Aşırıya kaçmadan protein ağırlıklı bir öğün alınabilir. Spordan sonra aşağıdaki yiyecek ve içecekler ölçülü olarak tüketilebilir.

* Tam tahıllı ekmek ve balık
* Sebzelerle zenginleştirilmiş omlet ve tam buğday ekmeği
* Süt ve süt ürünleri
* Izgara tavuk ve ızgara sebzeler
* Yoğurt, yulaf karışımı
* Kuru meyveler ve ceviz, badem, fındık

Spor öncesi ve sonrası mutlaka bol miktarda su tüketmeliyiz. Su yağ yıkımını kolaylaştıran önemli bir maddedir. Günlük su tüketimi özellikle sıcak günlerde 2 litrenin altına inmemelidir. Vücudun su ihtiyacını idrar renginizden tespit edebilirsiniz. Koyu renkte idrar azalmış su göstergesidir. İdrar rengi açık oluncaya kadar su tüketmelisiniz.

Spordan önce ve sonra ne yemeli içmeli? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları