Tatlandırıcı Kullanmak Sağlıklı Mı?

adminBitkisel Sağlık0 Yorum21 Eylül 2014

Son 20 yıla kadar tükettiklerimizin baş tahtında olan şeker bugünlerde medeniyet ve zenginlik göstergesi durumundan soyunup sağlıklı yaşama standartlarında tahtından indirildi.İndirilmesine indirildi fakat yapmadığını da bırakmadı kalp sağlığımızı bozdu birçok kişinin obez olmasına sebep oldu dişleri çürüttü…

Tüm bu zararlara rağmen alışkın olduğumuz şeker tadını vücudumuz her yerde arıyor.şekerden uzak kalmak istiyoruz fakat şekerden de adeta vazgeçemiyoruz ya da şekere alternatif şeyleri kullanıyoruz.meyve, pekmez, bal gibi gıdalar aradığımız şeker tadına alternatif olabiliyor.

Beyaz şekere alternatif olan tatlandırıcılar ve şekerler

  • Kahverengi esmer şeker: Esmer şeker, şeker kamışı melasıyla karıştırılarak oluşturulmuş bir şeker türüdür.beyaz şekere göre göre daha doğal ya da daha az işlem gördüğünü savunarak bu şekerin tüketilmesini tavsiye edenler çoktur.fakat bu yanlış bir kanıdır çünkü esmer şekerin kalorisi beyaz şekerle aynıdır.beyaz şekerden avantajlı yönü ise vitamin bakımından besin değerinin daha yüksek oluşudur.esmer şekerin fiyatı ise hiçte azımsanacak miktarda değil beyaz şekerden 5-6 kat daha yüksek fiyattadır.
  • Doğal esmer şeker: Esmer şekerin doğal olan halidir.bu tür şekerler Türkiye’de üretilmez çokça kullanılan ABD ve Avrupa’da üretilir.bu üretim yerlerinde ise çeşitleri oldukça fazladır.doğal şeker elbette beyaz şekere göre daha sağlıklı ama şeker kullanımı sonucu oluşan sorunları da ortadan kaldırmıyor.kan şekerini daha az yükselttiği için diyabet hastalarınca daha az zararlı görülse de fiyatı diğerlerine göre oldukça yüksek durumda.
  • Sakarin: Yapay tanlandırıcıların ilki olan sakarin ilk çıktığı dönemlerde diyabet hastaları ve kilo problemi olan kişiler için mucizevi bir kurtuluş olmuştur.fakat daha sonraki yıllarda kanserojen etki yaptığı haberleri ile kullanımı biraz daralmıştır. Kanser iddialarının boşuna çıkması ile hala güvenilirliğini koruyan sakarin oldukça popüler bir durumdadır.
  • Aspartam: Diyetisyenler ve doğal tüketiciler grubunda en çok tercih edilen tatlandırıcılardandır.Aspartamın sağlıklı olup olmadığı yıllarca araştırılmış, zararlı olduğuna dair kesin bir bulgu ortaya çıkmamıştır.
  • Splenda: Güney Afrika da özellikle Brezilyada şeker bitkisi olarak ortaya çıktı ve kullanımı hızla yayıldı.tadı şekerden farklı olmasına rağmen sıfır kalorili, doğal lif içerikli olmasından dolayı Türkiye’de de tercih ediliyor.
Etiketler: , , ,

Tatlandırıcı Kullanmak Sağlıklı Mı? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları