Temel Reisin Ispanak Gücü

adminBitkisel Sağlık0 Yorum24 Eylül 2014

Ispanağın faydalı olduğunu kim bilmez ki? Özellikle çocuklar tarafından sevilmeyen ıspanak çizgi film karakteri ile özdeşleştirilmiş, çocukların bu yiyeceğe pozitif bakması bir nebze de olsa sağlanmıştır.Peki ne var bu ıspanakta? Ispanağın bilmediğimiz faydaları nelerdir?

Ispanak Temel Reis’in yediği anda ona güç kazandıran bir besin olarak gösterilmiş , kuşkusuz bizim çocukluğumuz da bunun inancında geçmiştir.Peki bu durum ne kadar doğru? Evet ıspanak yenildiği anda güç verecek kadar eşsiz bir sebze değil elbet ama uzun vadede genel sağlık ve demir depolarının düzenlenmesi için gerek duyduğumuz başlıca besin kaynağıdır.

Sağlık için ıspanak tüketilmelidir

  • Mükemmel bir magnezyum kaynağı olan ıspanak süper güç katması yanında osteoporoz, kalp rahatsızlıkları, kolon kanseri gibi pek çok ciddi hastalıktan koruyucu madde içermektedir.
  • Ispanak K, C ,A vitaminlerinin yanı sıra demir, omega3, potasyum açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır.İçeriğinde bulunan 13 farklı flavonoid sayesinde güçlü bir anti oksidan ve anti kanser ajanı olarak görev yapmaktadır.
  • Ayrıca K vitamini yönünden zengin olan ıspanak kemiklere yıkılma emri veren hücrelerin daha yavaş çalışmasını sağlıyor, kemik inşasını destekliyor ve iskelet sistemimizin daha güçlü olmasını sağlıyor.
  • Kalp dostu olarak ta bilinen ıspanak, yağda eriyen ve anti oksidan özelliği gösteren beta oksidan ile suda eriyen anti oksidan C vitaminini beraber içeren nadir besinlerden biridir.
  • Öte yandan A vitamini kaynağı da olan ıspanak, serbest radikallere karşı vücudu savunarak, kalp sağlığını da korur.Folat yönünden de zengin olan ıspanak kal krizlerine ve ani inmelere sebep olabilecek hemosistein seviyelerini de düşürür.
  • Ispanak astım, osteoporoz ve römotoid gibi iltihabi hastalıkları da düzene sokabilen bir özelliğe sahiptir.İçeriğindeki magnezyum ve riboflayin sayesinde migren ataklarının da önüne geçebilir.
  • Oksidatif etkisi sayesinde ıspanak, beyin fonksiyonlarını geliştirir ve beynin yaşlanmasını geciktirir.
Etiketler: , , ,

Temel Reisin Ispanak Gücü Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları