Uykusuzluğa karşı bitkisel çözüm vişneden

adminBitkisel Sağlık0 Yorum20 Temmuz 2014

Uykusuzluk problemi çok basit gibi görünse de birçok insanın hayatını felç etmektedir. Bir gece sabaha kadar yatakta dönmek ve sabah uykusuz şekilde kalkmak hayat kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir. Doktora uykusuzluk için gidildiğinde birçok doktorun tavsiyesi uyku hapları oluyor. Birçok yan etkiye sahip bu ilaçlar sinir sisteminde uzun vadede sorunlara yol açabiliyor. Uykusuzluk için yüzyıllardır bitkisel çözümlere başvuruluyordu. Uyku problemi yaşayanlar için mucize bir meyve de vişne. Vişne içerisinde bulunan antosiyanini mucize faydaları yanında uyku düzenini sağlıyor ve kaliteli bir uykuyu garantiliyor.

Vişnede bulunan antosşyanini bir çeşit flavonoid ve sağlık için oldukça önemli faydaları mevcut. Vişne suyu yapılan araştırmalara göre uyku süresi ve kalitesini artırmadan önemli derecede etkili. Vişne melatoninin bulunduğu çok az doğal kaynaktan biri. Melatonin vücudun iç saati gibidir, uyku-uyanıklılık döngüsünün düzenlenmesinden sorumludur. Araştırmacılarda, içeriğindeki melatonin ve antosiyanin kombinasyonunun daha iyi bir uykuya yardımcı olabildiğini belirtmektedir.

Vişne suyunun uykusuzluk yanında birçok faydası bulunmaktadır.

Vişne suyu ürik asit seviyesini düşürmeye yardımcı olur

Yapılan bir araştırmada; 4 hafta boyunca günde 1 bardak %100 vişne suyu kanda daha düşük ürik asit seviyesi ile ilişkilendirilmiştir. Ürik asit hem inflamasyon hem de kardiyovasküler hastalıklar için bir risk faktörüdür..

OSTEOARTİRİT’e bitkisel çözüm vişne

Bir çalışmada ; 21 gün boyunca günde 2 kez 315 ml vişne suyu tüketimi inflamasyonun serum göstergelerinde belirgin bir düşüş göstermiştir. Bunun sonucunda osteoartiritli hastalarda vişne suyunun etkili bir tedavi yöntemi olabileceği düşünülmektedir. Şu an içtiğiniz hangi meyve suyu varsa onu vişne suyu ile değiştirin. En fazla anti inflamatuar özellik vişne suyu konsantrelerinde vardır. Diyet ve egzersiz değişiklikleri kalbinizi sağlıklı tutmak için iyi bir yoldur. Daha fazla sebze ve meyve yemeye başlayın .Özellikle rengi koyu olanlar daha iyidir.

Vişne suyu kalbe faydalıdır

Bir çalışmada; Yüksek oranda antosiyanin alımı ( daha çok mor ve koyu kırmızı sebze ve meyvelerde bulunur) genç ve orta yaşlı kadınlarda miyokard enfarktüsüne yakalanma riskini azaltmıştır.

Vişne suyu TRİGLİSERİD düşürür

Kanda yüksek trigliserid kalp hastalığına yakalanma riskini arttırır. Bir çalışmada; Günde 1 bardak vişne suyu trigliseridleri \%17 oranında düşürme etkisine sahiptir.

KOLESTEROL SEVİYELERİNİ DÜŞÜRÜR

Bilim adamları kiraz tozu verilen farelerde \%26 daha düşük kolesterol seviyesi olduğunu ve iyileşmiş kardiyovasküler sağlıktan ötürü daha erken ölüm riskinde \%65 azalma olduğunu saptamışlardır.

Güne bir bardak vişne suyu ile başlanabilir veya sabah kahvaltısında yulaf ezmesine ceviz ve kuru vişne konabilir. Kalbe dost omega 3 zengini somon balığı tüketirken aroma kazandırmak için dondurulmuş vişne eklenebilir. Tam tahıllı yemeklere kurutulmuş vişne ekleyin veya taze meyve salatalarınızda mutlaka bulundurun.

Etiketler:

Uykusuzluğa karşı bitkisel çözüm vişneden Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları