Uykusuzluk Depresif Yapıyor

adminGenel Sağlık0 Yorum15 Eylül 2014

Uyku, vücudumuzun gün içerisinde halsiz düştüğü ve takatimizin kalmadığı durumlarda imdadımıza yetişen bir dinlenme aralığıdır. Peki sağlıklı uyku nedir? Kaç saat uyunmalıdır? Hangi saat aralığında uyku için ayrılan zaman daha değerlidir?

Uyku, vücut direncimizin artması ve sağlıklı bir güne merhaba diye başlanması için olmazsa olmazlardandır. İyi uyku kişinin kendini rahatlamış, dinlenmiş hissettiği uykudur. Uyku süresi genel olarak kişiden kişiye değişmektedir.

Uzmanlar ise  sağlıklı uyku için ‘gün içerisinde uyku gelmeyecek kadar uyunmalı, gün içerisinde uyuklamamalı, düşünme ve günlük çalışma fonksiyonları etkilenmemeli ‘ şeklinde açıklama yaptı.

Uyku dönemlerimizin dörtte ya da beşte biri derin uyku halinde geçmiş olması lazımdır.Uyku sorunu uykusuzluk ve uyku apnesi şeklinde kendini göstermektedir. Uykusuzluk sorununda, kişi uykuya dalmada yada uyurken sık sık uyanma gibi sorunlarla karşılaşırken, uyku apnesinde ise kişi derin uykuya dalamamaktadır uyumakla uyumamak arasında gidip gelir. Bu iki sorunda da kişi dinlenememiş olur ve gün içerisinde hep huzursuzdur.

Kalitesiz uyku özellikleri

  • Aşırı kilo artışı ve obezite
  • Yüz yapısındaki bozukluklar
  • Burun ve boğaz yapısındaki bozukluklar
  • Tiroit hastalığı
  • Astım
  • Kronik akciğer hastaları( bu hastalarda akciğere bir anda oksijen gitmez ve ani ölümler gerçekleşebilir. Uyku apnesi sorununun en çok görüldüğü hasta grubudur)
  • Sigara, alkol
  • Kalp hastalığı ve hipertansiyon
  • Ense kalınlığı
  • Cinsel bozukluklar

Horlama sizin için de sorun mu?

Horlama genellikle erkeklerde görülmekle birlikte menopoz döneminden sonra ya da aşırı kilo alımına bağlı olarak kadınlarda da görülebilmektedir. Bu rahatsızlık özellikle eşleri etkilemektedir. Eşlerden biri horlama sesi birlikte uyanıyor ve uykusu hep bu sesle bölünüyor. Uykusunu tam alamamış kişi ise sabah kalktığında agresif olarak uyanıyor. Kişi kendi horlama sesini duyamayacağı için eşlerden birinin bu konudaki bilgileri teşhis koymada fayda sağlıyor.

Uyurgezerlik sorunu

Halk dilinde uyurgezerlik olarak bilinen bu rahatsızlık ta bir uyku rahatsızlığıdır. Kişinin gözleri açıktır fakat uyku halindedir. Uyurgezer hasta bu halde iken normal hayatta yaptığı her şeyi yapıp evine dönebilir. Bunları yaptığını uyanıkken anlatsanız bile hatırlamaz.

 

Etiketler: , , ,

Uykusuzluk Depresif Yapıyor Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları