Vajinal Mantarlar Nasıl Oluşur?

adminKadın Sağlığı0 Yorum21 Eylül 2014

Vajinal mantar, vajina içerisindeki ‘candida’ türü mikroorganizmaların neden olduğu bir enfeksiyondur.halk arasında vajina mantarı olarak bilinen hastalığın tıbbi terminolojide  vajinal mikozis olarak bilinmektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonlarına sebep olan nedenler

Şeker hastalığı: Kan şeker seviyesi şeker hastalarında düzgün gitmez. Şeker seviyesinin normal gitmediği durumda vajinal salgılarda ve idrarda şeker seviyesi çoğalır. Bu durum da mantarın oluşmasına neden olur.

Gebelik: Genellikle hamileliğin 6. ayından sonra hücrelerdeki bağışıklığın eksilmesi ile birlikte mantar oluşumu için neden oluşur.Ayrıca hamilelerde bulunan glikojen maddenin çoğalarak artması sonucu bu hastalığın oluşması tetiklenmiş olur.

Doğum kontrol ilaçları: Vajinal florayı karıştırarak mantar oluşumunu kolaylaştırır.

Antibiyotikler: Geniş spektrumlu olarak bilinen çok etkili antibiyotikler vajinanın PH dengesini bozar. Bozulan PH dengesi mantar oluşumuna sebep olur.

Rahim içi kullanılan araç: Tam olarak olumsuz etkisi bilinememekle birlikte vajinal akıntıyı bozan bir yapıya sahip olduğundan mantar oluşumuna sebep olabilir.

Bağışıklık sistemi: Kullanılan ilaçlar ve sistemik rahatsızlıklardan ötürü zayıflayan bağışıklık sistemi mantar oluşumuna ortam hazırlar.

Vajinada oluşan mantar belirtileri nelerdir?

Vajinada görülen mantar enfeksiyonunun en önemli belirtisi vajinada meydana gelen kaşıntılardır. Bu kaşıntılar geceleri şiddetlenerek sıcağın etkisi ile yoğunlaşır. Hastaların bazısında ise cinsel ilişki sonrası ağrı ile kendini belli eder.

Tüm bu durumların yanı sıra bazı hastalarda da vajinada yanma olur. Bazılarında ise idrar sırasında yanma görülür. Vajinadan gelen farklı renkte ve kesik olmayan yoğunluktaki akıntı da mantar enfeksiyonunun sebebi olabilir. Oluşan bu akıntılarda koku hissedilmez.ama genital bölgede ya da vajinada kızarıklık ve ya şişlik görülebilir. Enfeksiyon vajina üzerine yerleştiği için kaşınma ile kanama meydan gelebilir.

Vajinal mantar enfeksiyonuna alerjen durumlar

  • Parfümler
  • Tuvalet kağıtları
  • Petler ve tamponlar
  • Yüzme havuzundaki ilaçlar
  • Alerjik yüzeyler de alerjiye sebep olabilir.
Etiketler: , ,

Vajinal Mantarlar Nasıl Oluşur? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları