Yağ Bezeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

adminCilt Sağlığı0 Yorum27 Eylül 2014

Yağ bezesi, deri altında gelişen ve çoğunlukla deri altı kas dokusu arasında olan ve normalden daha hızlı bir şekilde büyüyen yumru tarzıda ele gelebilen yağ dokusudur.Tek ya a çok sayıda olabilir.Diğer hücrelerde olduğu gibi yağ hücreleri de büyür ve çoğalır.Ama bazı durumlarda yağ hücresi diğer hücrelerden farlı olarak kontrolsüz bir şekilde büyüyebilir.Bu durumlarda deri altında olan anormal yağ bezeleri ortaya çıkmaktadır.Bu yağ bezeleri deri altına sımsıkı yapışık halde değillerdir.Elinizle tuttuğunuzda hareket edebilir.

Yağ bezeleri oluşma sebebi nedir?

Yağ bezelerinin kesin olarak oluşum sebepleri bilinmemektedir.Genel kanaat olarak ise genetik faktörler, beslenme bozukluğu, metabolik bazı hastalıklar oluşum sebepleri arasında gösterilebilir.Yağ bezeleri tüm yaşlarda karşılaşabileceğimiz bir rahatsızlık olmasına karşın genel olarak 20-40 yaşları arasında ortaya çıkmaktadır.Genetik yatkınlık bu konuda çok önemli bir durum olarak kabul edilmektedir.Fakat her anne ya da babada rastlanılan yağ bezesi sorunu çocuklarda da mutlaka olacak diye bir şart bulunmamaktadır.

Yağ bezesi oluşma riskini artıran faktörler arasında ise kolesterol, trigliserid, lipoprotein gibi kan yağları yükseltici durumda olan rahatsızlıklar yer almaktadır.Eğer bu rahatsızlıklardan birine sahipseniz vücudunuzda yağ bezesi oluşma riski fazladır.

Yağ bezesi türleri nelerdir?

Yağ bezesi denilince akla gelen ilk şey lipomdur.Fakat yağ bezesi olmayıp ta halk arasıda yağ bezesi kabul edilmiş bazı bensel oluşumlu rahatsızlıklarda mevcuttur.

Yağ bezesinin sıkılması doğru mudur?

Yağ bezesini normal şartlar altında sıkmak kesinlikle doğru değildir.Ancak hekim kontrolünde sıkılabilir.Hekim kontrolü olmadan sıkılan yağ bezeleri altındaki tabakanın yırtılmasına sebep olarak yırtık bölgede enfeksiyon oluşturabilir.Bu durumda antibiyotik tedavisine başlanılır.

Yağ bezeleri kanser yapar mı?

Yağ bezeleri genel olarak kansere dönüşmemektedir.Fakat bazı vakalarda kansere sebep olduğu da görülmüştür.Bundan dolayı böyle bir şikayetiniz varsa mutlaka bir dermatoloğa görünmelisiniz.

Yağ bezeleri hangi durumlarda aldırılmalıdır?

  • Yağ bezesi çapı ilk oluşumunda 1-2 cm iken birden bire büyüyerek 10 cm ve fazlası kadar olmuşsa
  • Yağ bezesi görünür bir yerde estetik açıdan kötü görüntü oluşturuyorsa
  • Yağ bezesi sinirlere yakın bir yere yerleşmiş ve ağrıya neden oluyorsa
Etiketler: , , ,

Yağ Bezeleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları