Yağ Bezesinin Oluşma Nedenleri

adminCilt Sağlığı1 Yorum29 Ekim 2015

Ciltteki Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?

Cilt sorunlarından bir diğeri de yağ bezeleridir. Yağ dokularının normalden fazla çalışması yağ bezelerinin ortaya çıkmasına neden olur. Omuz, göğüs bölgesi ve sırtta yağ bezelerine sıkça rastlanır. Yağ dokusu bulunan her bölgede yağ bezeleri oluşmaktadır. Yağ bezeleri dış bölgelerde oluşmakla birlikte iç bölgelerde de oluşabilir. Bunu fark etmek çok kolay olmaz. Ancak bezelerin sinirlere yaptığı ağrı şikâyetleriyle doktora başvurulduğunda öğrenilebilir. Yağ bezelerini yok etmek için cerrahi yöntemlerde mevcuttur. Fakat bitkisel çözümlerle de tedavi olmak mümkündür. yag-bezesiOluşan yağ bezelerinin yumuşaması için gerekli nem ve ısı oldukça etkilidir. Buharla yağ bezelerinin yumuşamasını ve kendi kendine yok olmasını sağlayabilirsiniz. Duşta uzun süre kalarak buhardan faydalanabilirsiniz. Buharda ısıtılan havluları yüzünüzdeki bölgeye uygulayabilirsiniz. Piyasadaki kaliteli jellerin yağ bezesini yumuşatma, boyutlarını en aza indirme gibi etkileri vardır. İyileşme süresini de hızlandırdığını göz önünde bulundurursak jeller kullanılabilir. Jeli düzenli olarak yağ bezelerin üzerine yavaş hareketlerle sürmeniz gerekir. Oluşan bezeyi sıklıkla ılık suyla temizlemeye özen gösterin. Bir diğer yöntem olan sirke de bezelerin küçülmesine ve temizlenmesine yardımcı olacaktır. Sirkenin sürüldüğü yer birkaç gün bekletilmelidir. Daha sonra açılan yeri ılık suyla ıslatılan pamukla temizleyebilirsiniz. Yağ bezelerinden kurtulmak için yanlış yollara başvurmamak için bezeyi yumuşatmadan sıkma, patlatma yollarından uzak durmak gerekmektedir. İğne ya da benzeri sivri uçlu aletlerle patlatmak iltihaplanmaya kadar götürebilir. Her gün hintyağı sürdükten sonra bölgeyi buharlı bez parçalarıyla kapatmak da gayet etkili bir yöntemdir.

 

 

Lazerle Göz Çevresi Yağ Bezesi Tedavisi 

Tıp alanındaki olumlu gelişmelerden biri lazerli cihazlardır. Sağlık alanında teknolojinin bize sunduğu en güzel yag-bezeleriimkânlardandır. Yağ bezeleri zararsız olduğundan genellikle cerrahi ya da lazer işlemlerine başvurulmaz. Daha çok görsellik açısından rahatsız olanlar bu tür yöntemlere yönelirler. Fakat doktorlar yağ bezesinin iyi huylu olup olmadığını öğrenmek için parça alıp bunu test edebilir. Lazerle yapılan işlem gözün çevresiyle alakalıdır. Göz organına herhangi bir zararı olmamaktadır. Bu işlem yapılırken gözü dışarıdan kapatan aparat kullanılarak çeşitli kazaların önüne geçilmektedir. Oluşan kabarıklar büyüklüğünde delikler açılır. Ardından delik kapatılmaz. Kanama olursa 1 gece bant kullanılır. İşlemden sonra 15-20 günde delikler kendiliğinden kapanmaktadır. Kirli bir ortam olmamak şartıyla hasta ertesi gün normal hayatına devam edebilir. Lazerle yağ bezesi tedavisinde kesik ve dikiş işlemleri olmadığından hastanın iyileşmesi süresi daha hızlıdır. Buna bağlı olarak hasta memnuniyeti de artmaktadır.

 Yağ bezelerinin hangi nedenlerden oluştuğu hakkında kesin bir kanı yoktur. Günümüzde beslenme şeklinin ya da fazla kiloların yağ bezelerine neden olduğu inanışı yaygındır. Fakat bu doğru değildir. Birçok hasta ailesinde de yağ bezelerinin olduğunu söylemesi bu hastalığa kalıtsal ya da hatalı bir genin neden olabileceğini akla getirmiştir. Kalıtsallık kısmı dışında yağ bezelerine başka hastalıklar, türlü sendromlar neden olabilir. Doktorların bir kısmı yağ bezesinin nedenleri arasında hareketsizliğin de sebep olduğu kanısı vardır.

 

Yağ Bezesi Kansere Dönüşür mü? 

Yağ bezeleri iyi huylu bir tümördür. Herhangi bir ölümcül hastalığa ya da kansere yol açmaz. Fakat vücudunuzda yağ bezesine rastladığınızda bunun doktor tarafından iyi huylu yağ bezesi olduğu belirtilmelidir. Bunun dışında yağ bezeleri nadiren ağrı yapar. Ağrının olmasının nedeni yağ bezesinin bulunduğu bölgedeki sinirlere baskı yapıyor olmasıdır. Yağ bezeleri çok görülmemekle birlikte büyüyebilir. Genelde hep aynı boyda kalır. Büyüklüğü kilo alımıyla da değişebilir. Yağ bezesinde aşırı göze çarpan hızlı büyümeler olması durumunda muhakkak doktora başvurunuz.

                                                                                      

Etiketler: ,

Yağ Bezesinin Oluşma Nedenleri Hakkında Yapılan Yorumlar

  1. admin diyor ki:

    Yağ bezeleri en fazla kuruyemiş ve hazır gıdalar tüketildikten sonra ortaya çıkıyor. Çikolata, şekerleme, fındık, fıstık uzak durmak lazım. Yerken de ölçülü olmak lazım.

Yağ Bezesinin Oluşma Nedenleri Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları