Yaşlılık lekeleri ve tedavisi hakkında uzman tavsiyeleri

adminGüzellik Sırları0 Yorum15 Temmuz 2012

Yaşlılık Lekeleri:

İnsan organizması yaratıcı tarafından yıllar geçtikçe yaşlanmaya programlanmıştır. Belirli bir yaşa kadar kendini yenileyebilen vücut orta yaş sonrası durağan bir dönem sonrası gerilemeye geçer ve tüm organizma yaşlanmaya başlar. Gerileme döneminde yenilenme çok yavaş olur. İşte yaşlılık dediğimiz dönem ülkemizde 50’li yaşlarla birlikte kendini göstermeye başlar.

Yaşlanma belirtileri ilk olarak yüzde başlar. Yüzdeki çizgiler artar, çeşitli lekeler oluşur. Oluşan estetiksel bozukluklara yaşlılık belirtisi diyoruz. Bugün ki yazımızda orta yaşlardan itibaren görülen yaşlılık lekelerinin tedavisi için çözüm arayacağız.

Yaşlılık lekesi nedir?

Yaşlılık lekesi çil gibi görünen yassı, yuvarlak ve kahverengi lekelerdir.Lekeler kötü huylu ve iyi huylu olarak sınıflandırılır. İyi huylu yaşlılık lekeleri yayılmadan belirli bir bölgede kendini gösterir.

Yaşlılık lekeleri için özel bir krem yoktur. Yaşlılık lekelerini giderebilmek için renk açıcı kremlerden faydalanabilirsiniz.

Yaşlılık lekelerinin tedavisi için özer terapisi, kimyasal soyma gibi çeşitli yöntemler kullanılıyor. Tedavi için bir dermatolog veya plastik cerrahla görüşebilirsiniz.

Yaşlılık lekelerinin en büyük nedenlerinden biri güneştir. Koruyucu güneş kremleri kullanarak güneşin etkilerini en aza indirebilirsiniz.

Güneş kremi kullanırken lekeleri koyulaştırmamak için üç ya da dört yıldızlı UVA korumalı SPF 30 – kullanmalısınız.

Yaşlılık lekeleri için krem kullanırken C vitamini, A vitamini, glikolik asit, emblica ve meyan kökü özü gibi içeriklere sahip kremler kullanmalısınız. Bu tür kremler uzun süreli kullanımda lekeleri zayıflatır.

Yaşlılık lekeleri yanında çatlaklarda yüzde estetik bozukluklara yol açabilir. Yüzdeki çatlaklar  cilt elastikiyet kapasitesinin üzerinde esnediğinde ve altındaki bağ doku yırtıldığında meydana gelir. Çatlaklar kırmızılık azaldıktan sonra zaman içinde hafifleme eğilimi gösterirler. Ancak çatlakları yok etmek için bilinen cerrahi müdahale dışında bir tedavi yoktur. Yüzdeki çatlakların tedavisinde lazer terapisi ya da Retin-A gibi tedaviler yara izlerini azaltma konusunda etkin değildir. Bu bakımdan uzmanlarca tavsiye edilmez.

Son olarak cilt güzelliğinizi uzun süre muhafaza etmek için nem çok önemlidir. Nemlendirici kremleri günlük kullanmalısınız. Bunun yanında en önemli husus su tüketimidir. Yeterince su almadığınızda bunun ilk belirtileri ciltte görülür. Günlük yetişkin bir insan en az 3 litre su tüketmelidir.

Etiketler: , , ,

Yaşlılık lekeleri ve tedavisi hakkında uzman tavsiyeleri Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları