Yasmin Doğum Kontrol Hapı Hakkında Herşey

adminHamilelik Bilgileri0 Yorum26 Eylül 2014

Yasmin gebe kalmayı önleyici etkisi ve birçok kadınsal sorunları engelleyici özelliği sayesinde kadınlar arasında tanınan ve en çok tercih edilen doğum kontrol ilacıdır. Yasmin doğum kontrol yönteminde kullanılan bir ilaç olmasına karşın hormona bağlı su tutulması ve buna bağlı etkilerde, akne ve sebore tedavisinde de tercih edilen bir haptır.

Kullanımı nasıl olmaktadır?

Tabletler paketin üstünde gösterildiği yönde, her gün yaklaşık aynı zamanda bir miktar suyla alınmalıdır. Birbirini izleyen 21 gün boyunca her gün bir tablet alınır. Her bir sonraki pakete 7 günlük, sıklıkla çekilme kanamasının izlendiği, tablet alınmayan dönemi takiben geçilir. Bu kanama genellikle son tabletin alınmasını takiben 2.-3. gün başlar ve bir sonraki pakete başlandığında kesilmemiş olabilir.

Tablet alımı unutulduğunda;
Eğer kullanıcı tabletini almakta 12 saatten daha az geç kalmışsa, kontraseptif koruyuculuk azalmaz. Hatırlanır hatırlanmaz tablet alınmalı ve bir sonraki tabletler de her zamanki gibi alınmaya devam edilmelidir. Eğer 12 saatten daha fazla gecikme olmuşsa kontraseptif koruyuculuk azalmış olabilir.

Bu durumda 2 temel kural uygulanır:
1. Tablet alımına hiçbir zaman 7 günden fazla ara verilmez.
2. Hipotalamus-hipofiz-over aksının düzgün şekilde baskılanması için 7 gün boyunca ara vermeden tablet alınması gereklidir.

Yasmin hapını doğum gerçekleştiğinde kullanabilir miyim?

Yasmin ilacını kullandınız ve gebelik gerçekleşti.Bu durumda yasmin hapını kullanmanızı pek tavsiye etmeyiz.Fakat doğum sırasında yanlışlıkla kullanılan bir yasmin ilacın bebek gelişimi üzerinde herhangi bir olumsuz durum meydana getirmediği araştırmalarla gözlemlenmiştir.Yine de bu durum bu ilacı kullanmanız gerektiği mantığını ortaya koymaz.Hamile kaldığınızda mutlaka ilaca son vermelisiniz.

Yasmin kullanımı süt miktarı ve süt salgılamasını etkileyeceği için bu ilacın emzirme döneminde kullanılması tercih edilmez.Anneler sütten kesilinceye kadar yasmin kullanmamalıdır.Çünkü yasmin de bulunan etken maddeleri az da olsa anne sütüne geçebilmektedir.

Mide ve bağırsak bozukluklarında yasmini nasıl kullanmalıyım?

Bu durumlarda genellikle emilim az olacağından dolayı ek olarak doğum kontrol hapları alabilirsiniz.

Etiketler: , ,

Yasmin Doğum Kontrol Hapı Hakkında Herşey Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları