Yeşil Mercimekle Zayıflayın

adminSağlıklı Diyetler0 Yorum16 Eylül 2014

İyi bir protein kaynağı olan mercimek; baklagiller familyasından, mavimsi, beyaz, eflatun çiçekleri olan, meyveleri legümen tipte, her meyvede iki tohum bulunan bir bitki çeşididir.Besinlerin ısı etkisi dediğimiz mekanizması ile metabolizma hızını artırır.Artan metabolizma hızı ile sindirime bağlı olarak harcanan enerji artacağı için kilo verme sürecinde büyük etki gösteren bir baklagil türüdür.

  • İyi bir bitkisel karbonhidrat olan yeşil mercimek vücuda kaliteli şekerin girmesini sağlar. Özellikle diyet programlarında dengesiz şekilde besleniliyorsa salataya eklenen 2 yemek kaşığı haşlanmış yeşil mercimek vücuda yeterli şeker miktarını alınmasını sağlar. Yeterli şeker alımı ile birlikte halsizlik, yorgunluk gibi haller ortadan kalkacaktır.
  • lifler, bitkilerin hücre duvarlarında görülen bileşenlerdir.yeme ile birlikte mideye girdiklerinde şişerler. Şişme birlikte tokluk hissi yaşanır ve daha az gıda tüketilir. Bu özelliklerin tümüne sahip olan sağlıklı bir lif kaynağı olan besin yeşil mercimektir.
  • Mercimek bağırsak sistemini çalıştıran en iyi gıdalardan birisidir. Mideden bağırsaklara geçtiğinde bağırsak faaliyetlerini hızlandırır ve boşaltım sistemi gelişir. Gelişen boşaltım sistemi zayıflamayı artırır.
  • Mercimek vücutta östrojen hormonu etkisi gösteren ilaçlar gibidir.meme ve rahim  kanserine karşı kişiyi korur. Ancak bazı hastalar bu yiyecekten uzak durmalıdırlar. çünkü mercimeğin içerdiği östrojen etkisi bu hastalara iyi gelmeyebilir.
  • Mercimek çok iyi bir demir kaynağıdır.özellikle yumurtalı ve bol kıymalı hazırlanan yemeklerde demir oranı daha da artmaktadır.mercimekte C vitamini bulunmadığı için bol limonlu salata ile tüketilmesi hem demir alımını hem de C vitamini alımını sağlayacaktır.
  • Mercimek zayıflatırken tansiyonu da düşürür.bunu yapan ise mercimeğin içerisinde bulunan potasyumdur. Potasyum sayesinde tansiyon hastalarında tansiyon dengelenmiş olur.
  • Kolesterol sorunu olanlar için rahatça tüketilebilecek bir besin kaynağıdır. Kolesterol hastaları rahatlıkla tüketebilirler çünkü yeşil mercimekte kolesterol yapıcı bir madde bulunmamaktadır.
Etiketler: , ,

Yeşil Mercimekle Zayıflayın Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları