Yorgunluğunuzun Nedenini Biliyor Musunuz?

adminGenel Sağlık0 Yorum13 Aralık 2014

Gün içerisindeki koşuşturmalar, trafik sorunu, iş hayatındaki olumsuzluklar, kirli hava , stresli yaşam biçimi gibi çevresel faktörler yorgunluk sebebi olabilmektedir.Fakat bazı durumlarda yorgunluğumuzun nedeni pek te açık görülmemektedir.Böyle durumlarda ;

  • Uykunuzu yeteri kadar almamış olabilirsiniz: Yorgunluğunuzun nedeni günlük uyku ihtiyacınızı karşılayamamış olmanız olabilir.Yapılan araştırmalara göre yetişkin bir insanın günlük en az 7-8 saat uykuya ihtiyacı vardır.Fakat uyku düzeniniz için gereksinim duyduğunuz uyku saatini en iyi ancak kendiniz bilirsiniz.Uyku moduna geçeceğiniz zaman bulunduğunuz ortamda elektromanyetik aletleri bulundurmayınız.
  • Uyku apnesi olabilirsiniz: Uyku apnesi gece boyunca nefes almanın sık sık durması demektir.Şayet bu tür bir probleminiz varsa 7-8 saat uyusanız bile uykusuzluk yaşayabilirsiniz.Uyku apnesi yanı sıra sigara ya da alkol tüketiyorsanız yine yorgunluk sorunu yaşayabilirsiniz.
  • Yanlış besleniyor olabilirsiniz: Yorgunluğun bir diğer nedenleri arasında ise yanlış beslenme gösterilebilir.Burada yapmanız gereken harcadığınız enerjiye karşılık gelen kalori miktarını almaktır.Eğer kahvaltı yapmadan dışarı çıkıyor, öğünlerinizi atlıyorsanız gün içerisinde yorgun hissedebilirsiniz.
  • Depresyon: Depresyon belirtilerinden en önemlisi hareket isteksizliği ve sürekli yorgunluk halidir.Yorgunluk haliniz birkaç haftadan fazla sürüyorsa mutlaka uzman bir hekime muayene olmalısınız.
  • Kafein tüketimine dikkat! : Kafeinin faydaları arasında uyanık tutması ve konsantrasyonu artırması vardır.Ancak kafein olması gerekenin üzerinde alındığında kan basıncını olumsuz yönde etkileyerek yorgunluğa sebep olabilir.Eğer gün içerisinde fazla kafein tüketiyorsanız ve bu durumdan dolayı yorgun olduğunuzu düşünüyorsanız kafein miktarını birden azaltmak yerine yavaş yavaş azaltın.Şayet kafein tüketimini birden bitirirseniz daha yorgun bir hal alabilirsiniz.
  • İdrar yolları enfeksiyonu: İdrar yolları enfeksiyonu belirtileri arasında her zaman idrara çıkıldığında yanma ya da kaşıntı yoktur.Bazı durumlarda bu rahatsızlığın tek belirtisi yorgunluk olabilmektedir.
Etiketler: , , ,

Yorgunluğunuzun Nedenini Biliyor Musunuz? Hakkında Yorum Yaz

Kredi kartı kampanyalarını takip edin

kredi kartı kampanyaları